България плаща двойно по-скъпо за газ спрямо цената на борсите
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Цената, по която България купува руски газ от "Газпром" по дългосрочните договори, е с два пъти по-висока от спот цената на синьото гориво на европейските борси, посочи пред журналисти мениджърът на Балканската и Черноморска петролна асоциация (БПЧА) Валентин Кънев.
В момента страната плаща по $266 за 1 000 кубически метра газ, докато спот цената е двойно по-ниска.
През последните около 6 години страната ни е надплатила $319 милиона, ако се вземе цената, на която сега купуваме газ и тази на австрийския хъб. Сумата за периода, която България е платила, е $4,65 милиарда, пише Money.bg.
Прогнозата на Кънев е, че цената на газа ще се задържи ниска. Това се дължи на ръст на производството на газ в Съединените американски щати, намаление на потреблението в Азия и прогнозите за слаб икономически растеж, които задържат цените ниски.
Цените в Европа спадат драстично от началото на годината, за да се доближат до нивата на тези в Хенри Хъб в САЩ.
Кънев посочи още, че през последните две години има спад на транзита на природен газ от България към Турция. От една страна потреблението на газ в Турция е намаляло, а от друга страна там се внася и втечнен газ.
България транзитира по-малко природен газ и към Гърция, защото в южната ни съседка се е увеличило потреблението на втечнен газ.
През цялата изминала година се отчита и 2 процента спад на добива на газ в региона, докато в света расте с 5 процента. Основен двигател на ръста са именно Северна Америка и конкретно САЩ, които вече са най-големият производител. Те бележат 12 процента ръст на годишна база. Според Кънев добивът в Щатите ще продължи да расте и през следващите периоди.
В региона се отчита и 4 процента спад на потреблението, особено в Турция, която бе ударена от валутна криза през изминалата година.
В Европа за първи път през тази година потреблението на втечнен газ надхвърли това на газ от Норвегия. Това се е случило през второто тримесечие на 2019 г., посочи експертът Ангел Семерджиев. 40% от газа, потребяван на Стария континент, идва от Русия, 25% от Норвегия, 5% от Африка, а останалите 30% са втечнен газ.
Очаква се през следващите години потреблението на газ в България да расте със 7 процента годишно.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници