България купува 150 бронирани машини

0
Министерството на отбраната чака оферти от четири компании
Министерството на отбраната чака оферти от четири компании

Прогнозната стойност на проекта е за 1.464 млрд. лв.

Въпреки че част от планираните средства за нова бойна техника за Сухопътните войски вече бяха "похарчени" заради сделката за 8-те самолета F-16, правителството все пак задейства процедурата за покупка на 150 бронирани машини, пише вестник СЕГА.

Министерството на отбраната чака оферти от четири компании до края на октомври т.г., става ясно от изпратените от ведомството покани за участие в проекта за придобиване на бойна техника за Сухопътни войски.

Покана за участие е изпратена до ARTEC GmbH (Германия), Patria (Финландия), NEXTER Group (Франция) и General Dynamics Land System - MOWAG (Швейцария). Междуведомствената работна група в МО, която ще избере изпълнителя, трябва да приключи работата си по анализа и оценката на подадените оферти до 20 декември 2019 г. България иска да придобие 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, системи и допълнително оборудване, като проектът следва да се реализира за 12 години. Прогнозната му стойност е 1.464 млрд. лв. с ДДС.

За 2019 г. кабинетът планираше 271 млн. лв. за изплащане на първите вноски при разсрочено плащане за два военни проекта - единият именно за нови бронирани машини, а вторият - за 2 нови кораба за военноморските сили. Заради сделката за F-16 обаче бюджетът бе актуализиран, като въпросните средства, предназначени за модернизация на армията, бяха пренасочени за друга година. В правителствения проект за намаление на разходите по държавния бюджет бе записано, че въпросните планирани средства следва "да не бъдат разходвани през настоящата година". Въпреки това МО се надява до края на годината да придвижи сделката за корабите. 

"Там проектът е в много напреднала фаза и съм оптимист. За бойните машини е малко проблематично, тъй като още се работи по спецификацията и изискванията“, обяви преди време зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов.

ПОЛЗИ

Първият самолет от осемте F-16 за България ще бъде готов през декември 2022 г. и ще бъде доставен веднага, за да може на него да се обучава техническият състав на ВВС. Поддръжката пък се очаква да се осъществява в авиоремонтния завод "Авионамс".

Това стана ясно на пресконференция на Джеймс Робинсън, директор "Международно бизнес развитие на F-16" в "Локхийд Мартин". Той увери, че България получава изтребители с пълни бойни способности.

България ще летят най-напредналите модели на F-16", гарантира Робинсън. Експлоатационният живот на самолетите е 12 000 летателни часа. Във връзка с индустриалното сътрудничество от компанията заявиха, че у нас могат да бъдат произвеждани безпилотни летателни апарати (дронове), но все още не е решено какъв тип да бъдат те. След като придобие първите осем самолета пък, страната ни може да закупи други осем, които се очаква да бъдат на по-ниска цена, защото вече България ще има голяма част от необходимото оборудване и подготовка на състава. Поддръжката е част от пакета и тя ще зависи от това къде българските ВВС ще изберат да базират самолета, посочи Робинсън. Той очаква, че самолетите ще бъдат базирани в авиобазата "Граф Игнатиево".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари