България и Румъния въртят незаконна търговия с кучета

2
България и Румъния захранват черния пазар на Острова и в Нидерландия
България и Румъния захранват черния пазар на Острова и в Нидерландия

България и Румъния захранват черния пазар на Острова и в Нидерландия

България и Румъния захранват с кученца "черен пазар" за търговия във Великобритания и Нидерландия. Незаконни развъдници на кученца мамят нищо неподозиращи купувачи с лошо отгледани и потенциално болни животни. Такива изводи прави международната организация за защита на животните "Четири лапи" в свой доклад - "Измами с кученца в Европа: кой и как печели от незаконната търговия с кучета?", пише Mediapool.

Разследванията, проведени от организацията в Обединеното кралство, Нидерландия, Румъния и България от 2021 и 2022 г., разкриват съмнителната легитимност на кученцата, обявени в класифицираните сайтове за обяви. Резултатите във всички държави показват колко лесно се осъществява продажбата на твърде малки кученца онлайн от трансграничните търговци.

Докладът осветява и липсата на механизъм за проверка на регистрацията на кученцето и продавача в базите данни за регистрация на домашните любимци.

В доклада се посочва, че Обединеното кралство и Нидерландия са примери за целеви държави на незаконните търговци, а Румъния и България са представители за държавите на произход, където много от кученцата са първоначално развъдени и отгледани. Страната, идентифицирана в проучването като основен вносител на български кученца без необходимите документи и в разрез с изискванията минимална възраст, е Нидерландия. Повече от 40% от обявите за кученца в Нидерландия са показали признаци на незаконен внос.

В България 18 от 19-те посетени продавачи показват видимо нарушение на изискванията за минимална възраст, идентификация, регистрация или ваксинация на обявеното за продажба кученце. Както в България, така и в Румъния е установено, че развъдчици продават кученца от различни породи, отглеждани в лоши условия, както и че развъждат женски кучета, настанени в клетки или в друга неподходяща среда.

В Румъния повече от 80 % от разследваните развъдчици признават, че са участвали в незаконни дейности, като повечето от тях са работили с корумпирани ветеринарни лекари, за да получат паспорти за малки кученца с фалшиви данни за ваксинация, което създава сериозен риск за здравето.

Търговците прибягват до различни методи на измама, за да подмамят купувачите да закупят незаконно внесени кученца. Те използват множество онлайн акаунти, различни самоличности, многобройни телефонни номера и фалшиви местоположения, за да продават твърде млади кученца, със съмнителни документи и произход, без да понасят отговорност. Ранното отделяне от майката може да доведе до различни проблеми със здравето и развитието на кученцата в по-късен етап от живота им. Освен това, липсата на ветеринарни грижи и ваксинация, може да улесни предаването на зоонозни заболявания като бяс, пръстеновидни червеи или паразити на новите собственици и други домашни любимци.

България на челно място в черна класация

"За съжаление, България отново попада на челно място в една особено отрицателна класация – на държавите, които развъждат, отглеждат и изнасят незаконно кучета. Нашият случай е любопитен, защото за разлика от някои от другите европейски държави, ние имаме достатъчно добре разписано законодателство, което регулира тази дейност и множество изисквания, като например тези за задължителна идентификация и регистрация на кучетата, с които развъдниците и търговците следва да се съобразяват. Това законодателство обаче често не е приложено, а ефективен контрол относно неговото спазване – липсва", каза Ивелина Иванова, координатор в отдел "Програми" към "Четири лапи България".

В България проучването е извършено независимо през 2021 г., като част от работата на “Четири лапи България срещу незаконната търговия в страната, и е включено в настоящия доклад, за да илюстрира проблемите в България като страна източник на много от вносните кученца, предлагани в държавите в Западна Европа.

Незаконната търговия с кученца процъфтява през празничния сезон

Всяка година в кучешки ферми в Източна Европа се отглеждат хиляди кученца, които след това се изнасят в Западна Европа и се продават онлайн от търговци на кученца, особено през празничния сезон. Въпреки привидно милия жест, подаряването на кученце като подарък крие значителни рискове, предупреждават от “Четири лапи”. Възможно е получателите на такъв тип подарък да нямат готовност или да не водят подходящ начин на живот за отглеждането на домашен любимец. Изборът на четириного трябва да бъде добре обмислено и лично решение, гарантиращо съвместимост между собственика и животното, добавят от организацията.

Оттам заключават, че бързите, неосъзнати покупки, особено онлайн, допринасят за незаконната търговия с кученца и могат да доведат до придобиване на болни животни.

Четири лапи” призовава всеки, който иска да стане собственик на домашен любимец, да обмисли достатъчно добре предварително и да бъде предпазлив и отговорен в своя избор, като постави на първо място хуманното отношение към животните.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари