България е на фаталното 13-то място по смъртност от Ковид-19

0
Всъщност, къде сме точно година по-късно след старта на пандемията в България по най-важния показател – смъртността. Защото всичко друго може да бъде анализирано, крито, оспорвано
Всъщност, къде сме точно година по-късно след старта на пандемията в България по най-важния показател – смъртността. Защото всичко друго може да бъде анализирано, крито, оспорвано

Яко ще се мре, каза генерал Мутафчийски в едно интервю, добило скандалност с тази реплика

Мнозина настръхнаха, че шефът на ВМА плаши народа.

Всъщност, къде сме точно година по-късно след старта на пандемията в България по най-важния показателсмъртността. Защото всичко друго може да бъде анализирано, крито, оспорвано. Но не и трагедията на едно семейство, пише Марица.

За съжаление, България заема фаталното и доста челно 13-о място в класацията по брой починали от коронавирус на един милион население. Данните са от днес и лесно може да бъдат проверени в сайта https://www.worldometers.info/coronavirus/.

Как изглежда челото на мрачната статистика:

1. Гибралтар 2761 (починали на 1 милион население)

2. Сан Марино 2237

3. Чехия 2065

4. Белгия 1918

5. Словения 1874

6. Великобритания 1828

7. Черна гора 1727

8. Унгария 1658

9. Италия 1657

10. Португалия 1628

11. САЩ 1621

Босна и Херцеговина 1621

13. България 1557

Сайтът отчита с точност данните, подадени от 221 страни и територии с регистриран случай на COVID-19. В списъка фигурира дори прочутият круизен кораб ZAANDAM, където избухна заразата, докато той плуваше на поредния курс.

Какво прави впечатление? Да, в челото на класацията са предимно развити и много развити страни, което говори вероятно за достатъчно липса на информация от държавите в третия свят. Особено в някои райони на Африка статистика рядко се води или тотално се манипулира. Това вероятно е едната причина.

Другата е в състава на населението, което е застаряващо и съответно рисково в развитите държави. А специално w нас възрастните са и с доста придружаващи болести.

От Щаба не веднъж изтъкнаха и други причини – липсата на здравна грижа при доста българи или късно потърсена помощ.

Но това едва ли трябва да ни успокоява, тъй като цяла минала пролет, докато траеше първият локдаун, България беше сред отличниците в това отношение. Буквално в пъти по-добре от нивата в Европа.

Къде сме спрямо комшиите сега?

Близо до нас е Северна Македония с 1539 починали на милион население. По-добре е Румъния с 1100, а значително по-добре Сърбия (526), Гърция (654) и Турция с 342.

И още две сравнения с любимия на нас държави – Германия, която е пример за всичко. Плюс Швеция, сочена като модел от доцент Мангъров и неговите почитатели.

Германия се справя прилично на фона на съседите си с 866 починали на 1 милион население. Швеция с 1296 е по-скоро в негативната половина на класацията.

Иначе средното число за света е 335,2 починали на милион население. Но както отбелязахме, то едва ли отразява реалното състояние на нещата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Татее, защо на Пежото лъвчето отпред е изправeно на два крака?
- Оглежда се за сервиз, сине...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари