България чества Съединението
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
България отбелязва историческата дата 6-ти септември - Ден на Съединението на Княжество България с Източна Румелия
Пловдив е център на тържествени събития. Големи български градове, сред които Русе, Бургас, Велико Търново, Чирпан, Стара Загора, Сливен, Варна почетоха празника
Преди 136 години българите се възправят срещу огромна историческа несправедливост, и височината на справедливата им кауза за обединение надхвърля ръста на Великите сили по онова време. Съединението на Княжество България и Източна Румелия е точката на спасение на територията, достойнството и бъдещето на един народ, който днес търси в спомените за това дело силата на своето единство.
Някогашната столица на Източна Румелия днес подчинява празничния си ритъм на преклонението и почитта. Всеки 6 септември ни връща към героите, замесени в Съединението. Към хората, за които днес бият камбаните, към личности, пред които свеждаме глави и поднасяме цветя на признателност. Имената им и делата им са гордост и българска история. История, която оживя преди минути в атрактивна възстановка на ареста на генерал губернатора на Източна Румелия и обявяването на Съединението. След минути започва и тържествената проверка заря. Слово по време на военния ритуал ще произнесе президентът Румен Радев.
Камбанен звън огласи Пловдив в чест на забележителния исторически пример за национално единство преди 136 години, предаде БНТ.
"Ден за гордост. Целта на всички, които са се събрали да ни освободят, или да се съберем, е била една: да бъдем един народ, а не всеки поотделно със своята кауза", смята жителка.
Паметник на Гаврил Кръстевич, генерал-губернатор на Източна Румелия по време на драматичните събития през 1885 година, беше открит в двора на храма "Успение Богородично". За историците ролята му в защита на Съединението е безспорна, защото не се възпротивява на ареста и заявява подкрепата си за борбата за национално единство.
"Ако този човек е изпратил само една телеграма до великия везир, Съединение не би имало", коментира директорът на регионалния исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев.
С решение на Общинския съвет Гаврил Кръстевич беше обявен посмъртно за почетен гражданин на Пловдив. С тържествен молебен беше почетена паметта на героите, направили Обединението на Княжество България и Източна Румелия възможно. А през целия ден хора скланяха глави и оставяха цветя пред монумента, станал символ на Съединението.
Мъж е опитал да отреже ръцете на жена си в Стара Загора
Русенци извиха опашка за автограф от Мария Лалева
Калин Стоянов: "ДПС - Ново начало" ще има над 400 000...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...