Българите, които загубихме през 2018 година

0
През отиващата си година завинаги се простихме с именити българи
През отиващата си година завинаги се простихме с именити българи Видео: Trending news

През отиващата си 2018 г. завинаги се простихме с именити българи.

Още в първите дни на новата година почина известният актьор Вели Чаушев. Той е сред доайените на Сатирата, където играе от 1961 г. В последните години нашумяха моноспектаклите му по стихове на Валери Петров "Разтворен прозорец" и "Сърцето е заложна къща", припомня Vesti.bg.

По-малко от 10 дни след загубата на Чаушев от този свят завинаги си отиде актрисата Мариана Аламанчева. Тя е сред участниците в популярните мюзикъли на Българската национална телевизия "Криворазбраната цивилизация" и "Вражалец". Голяма популярност печели с детското предаване "Сладкарница "Захарно петле", което води заедно с актьора Николай Николаев 13 години.

През януари се разделихме и с актьора и дългогодишен председател на Съюза на артистите в България Стефан Илиев. Поколения зрители го помнят от филмите "Пленено ято", "Между релсите", "Конникът", "Свобода или смърт", "Един миг свобода", "Снимки за спомен", "Куче в чекмедже" и много други. Той беше председател на Съюза на артистите в България между 1990 и 2005 г.

В първите дни на февруари на 55 години внезапно почина бизнесменът Стефан Шарлопов. Новината за смъртта му изненада, както близките, така и всички негови подчинени. Шарлопов е един от учредителите на Национално движение „Българско наследство“. Той също така бе председател на Българския съюз по балнеология и СПА.

На 13 февруари на 103 г. почина дядо Добри. Приживе той беше пример за мнозина и обичан заради своята благост. Раздаваше събраното от него като просяк на църкви и манастири. През 2005 г. дядо Добри дари 10 000 лв. за църквата "Св. Кирил и Методий" в Байлово. Две години по-късно даде 25 000 лв. за реставрацията на Елешнишкия манастир и църквата на село Горно Камарци, а даренията за храм-паметник "Свети Александър Невски" са на стойност 35 700 лв.

През февруари ни напусна бившият български национал и футболист на "Левски" Георги Марков. Рендето почина в дома си на 46 г. В началото на кариерата си играе като нападател, но по-късно става централен защитник. През април 2008 г. записва мач №300 в най-високия ешелон на българския футбол. Известен е с твърдата си, на моменти груба игра, заради която получава много картони и прозвището Рендето Бьорнер.

В началото на март на 77-годишна възраст почина бате Николай. Звездата на актьора изгрява в детското телевизионно предаване "Сладкарница Захарно петле". Заедно с актьора Марин Неделчев влизат в трупата на италианския цирк "Нандо Орфей" и правят големи турнета, като клоуни фокусници. Актьор е в Народния театър "Иван Вазов".

На 10 април почина композиторът Тончо Русев. От 60-те години на миналия век насам неговите песни са изпълнявани от много български певци и певици, като Лили Иванова, Васил Найденов, Веселин Маринов и много други. Сред чуждестранните изпълнители на неговите произведения са София Ротару, Филип Киркоров, Дагмар Фредерик и Фара Мария.

През май почина световната оперна прима Христина Ангелакова. След като името ѝ става известно в световен мащаб, тя е поканена да се завърне в България в колектива на Софийската народна опера. Установява се в София и пее на най-престижната оперна сцена в страната цели 23 години.

В средата на май България загуби един достоен мъж – Боян Петров. Българският алпинист и еколог беше в неизвестност от 3 май, когато атакува върха Шиша Пангма, 14-и по височина в света. 13 дни по-късно прекратиха операцията по издирването му.

На 26 май на 84 г. почина художникът Светлин Русев. Русев е художник, общественик и колекционер на произведения на изкуството. Лауреат е на Димитровска награда от 1969 г. Удостоен е с държавно звание Народен художник. Носител е на държавната награда "Паисий Хилендарски".

На 1 юли ни напусна проф. Божидар Димитров. Историк, общественик, телевизионен водещ, проф. Димитров е бивш дългогодишен директор на Националния исторически музей и автор на десетки книги, посветени на българската история.

На 21 август почина легендата на ФСБ Ивайло Крайчовски. През богатата си музикална кариера той взима участие в създаването на албумите на редица български поп певци, рок групи и джазови формации.

На 26 август след тежко боледуване ни напусна именития художник Никола Манев. Той има над 160 самостоятелни изложби в цял свят и участие в много групови изложби и биеналета. Автор е на над 5000 творби, голяма част от които са притежание на музеи, обществени и частни колекции в над 30 държави.

На 21 ноември се простихме с българския юрист и политик Васил Гоцев. Той е избиран три пъти за народен представител, дълги години беше конституционен съдия. Бил е министър на правосъдието и правната евроинтеграция в правителството на Иван Костов (1997-2001 г.) През следващите десет години е съдия в Конституционния съд.

През ноември си отиде журналистката Албена Ивайлова. През годините тя участва в създаването на Канал 3 и ръководи пресцентъра на Министерския съвет при Иван Костов.

Източник: VESTI.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари