Българинът, който задаваше дизайна на американските коли през 20-ти век
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
Илия Русинов превръща детската си мечта да рисува коли в занимание за цял живот
Пушево е селце на 12 километра от Велико Търново. И то, както повечето български села, е обезлюдено. От някогашните близо хиляда жители са останали 116, предимно възрастни хора. Днес в Пушево почти нищо не се случва. Но оттук тръгва историята на един от най-значимите автомобилни дизайнери на Америка през ХХ век.
Илия Русинов си отиде през ноември 2020 година, три месеца след като навърши 90. През половината от този забележителен живот той бе дизайнер в General Motors (бел. ред. „Дженерал мотърс“ – GM – е втората най-голяма автомобилна компания в света след „Тойота“. Основана е през 1908 г., днес произвежда коли и камиони в 33 страни под следните марки: „Шевролет“, „Кадилак“, „Олдсмобил“, „Понтиак“, „Буик“, „GMC“, „GM“, „Опел“, „Деу“, „Хамър“, „Сааб“, „Сатурн“, „Воксхол“ и др.).
Илия Русинов, наричан от колегите в General Motors „Ръс“, работи с няколко поколения светила в тази професия, като се започне от легендарните Харли Ърл и Бил Мичъл, и се приключи с Ед Уелбърн. Самият Русинов остава на позицията помощник главен дизайнер в продължение на три десетилетия. Междувременно упорито отказва десетки предложения за повишения, защото, както обяснява пред един журналист през 90-те, предпочитал свободата на ателието за концептуален дизайн пред принудителните ограничения в реалното производство, пише Automedia.bg.
Всъщност Илия превръща детската си мечта да рисува коли в занимание за цял живот. „Татко продължи да рисува почти до края на живота си. Това му беше в кръвта“, разказа синът му Пол Русинов след погребението. Пол носи името на прадядо си Павле, от когото започва американската история на рода от с. Пушево.
Бедното полупланинско селце трудно изхранва растящото си население и през 1902 Павле Русинов заминава на гурбет отвъд океана. В Пушево да се грижи за семейството е оставен големият му син Иван. Но Иван също мечтае за Страната на неограничените възможности и на 19 години залага част от нивите, извървява пеш 20-те километра до Лесичери и се качва на влака. В Америка успява да открие баща си и старият Павле се прибира у дома да се грижи за фамилията, а Иван остава да учи. Завършва по два класа за година, после се дипломира като инженер и започва работа във Ford Motor Company (в аналите на компанията ще го откриете като Evan Р. Russinoff). Жени се за българка – Прония, учителка по пиано, и на 27 август 1930 година в Детройт се ражда синът им Илия.
Като всяко момче, и той прекарва детството си в рисуване на коли по полетата на тетрадките. Но увлечението му малко надхвърля това на съучениците му. Записва се за курс по автомобилен дизайн по пощата – пряк прародител на днешните онлайн курсове – заради обещанието, че лекциите се съставят под надзора на самия Харли Ърл, главният дизайнер на General Motors. Скоро Илия има възможност да се учи от Ърл не по пощата, а лично, съвсем отблизо.
Докато учи в художественото училище, приятел го съветва да участва в националния конкурс за дизайн на Fisher Body Craftsman’s Guild. През първата година е трети, а на следващата го печели, заедно с голямата награда от 4000 долара. През 1949 това са много пари – горе-долу една годишна заплата (преизчислени според инфлацията, днес биха били около 42 200 долара).
Илия ги инвестира в бъдещето си на професионален дизайнер. През 1954 завършва промишлен дизайн в реномирания Pratt Institute, и по препоръка на преподавателите си е поканен на интервю в GM.
„Ти имаш бензин в кръвта!“, възкликва Бил Мичъл, легендарният създател на модела Corvette Stingray, докато преглежда папката му със скици.
През първата си година в GM Илия работи под прякото ръководство на Харли Ърл и Мичъл. Фокусира се върху концептуалните модели, от които редовите дизайнери черпят вдъхновение за серийните модели. Много от идеите в скиците на Русинов после намират място в някои от най-емблематичните американски коли на 50-те, 60-те и 70-те, и задават тона в автомобилната мода за години напред. Но има и някои серийни модели, създадени от него: като Pontiac Grand Prix и Firebird, Oldsmobile Toronado, Chevrolet Camaro.
Русинов е сред създателите и на Corvair – пословичен с инженерните си недостатъци, но забележителен като дизайн автомобил.
За разлика от много други емигранти, фамилията Русинови не прекъсва и връзките с България. Баща му Иван Русинов се връща в родината два пъти, през 1962 и 1970. Синът му също не забравя корените си, и неслучайно двете му внучки са кръстени София и Елена.
Една творба на Илия Русинов е част от експозицията на Детройтския институт по изкуствата.
В разговор с един американски журналист познатите му почти в един глас споделят, че ще го запомнят не само като талантлив дизайнер, но и като съвършен джентълмен и отличен цигулар, готов винаги да посвири за удоволствие на приятелите си.
А за хората, които не са го познавали, Илия оставя вдъхновяващия пример колко щастлив може да бъде човек, успял да превърне в професия онова, което обича най-много.
Докладвай този коментар за нередност
×до 11: Много сложен урок им преподаде на тия "редактори". Те не знаят кога и къде се слагат запетаите, кога е "и" и кога "й", та ще ти разбират от английски и корените на думите там...
Докладвай този коментар за нередност
×много сте неграмотни: марка автомобили "Хамър" няма... "Hammer"?! това какво трябва да означава? "Чук"? марка има "Хъмър", на английки "Hummer", което произлиза от глагола "hum", означаващо "тананикам", "бръмча". от същия корен е името на птицата Колибри или "Hummingbird" на английски