Асен Василев: Проблемът в момента е, че „домовата книга“ е празна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 17
Луи IV си отиде, двама души трябва да се разберат за правителството
Асен Василев, съпредседател на партия „Продължаваме промяната“ и бивш вицепремиер и финансов министър, направи важно изказване в ефира на предаването „Тази сутрин“ по bTV. Във връзка с промените в Конституцията и назначаването на ново служебно правителство, той коментира, че вече няма как един човек да контролира изцяло властта, както беше при Луи IV. Според него, сега двама души трябва да се договорят за управлението, но това изглежда невъзможно на този етап.
„След като беше променена Конституцията, няма как един човек да си назначи цялата власт като Луи IV. Трябва двама души да се разберат, а както видяхме това не е възможно – говоря за президента и за потенциалния нов служебен премиер“, поясни Василев.
Конституционни промени и проблеми с назначенията
Бившият финансов министър направи паралел с минали случаи, в които президентът не е издавал указ за назначаването на определени личности на високи постове. Василев припомни случая с Росен Плевнелиев, който напусна церемонията по клетвата на новите конституционни съдии, бойкотирайки избора на Венета Марковска. Според него, това не е нов феномен в политическата система на България, но настоящата ситуация изисква по-сериозно внимание.
Асен Василев коментира, че предложението на „Продължаваме промяната“ при разглеждането на промените в Конституцията е било редовното правителство да продължи да работи, докато не се избере ново. Въпреки това, финалният вариант на промените включва наличието на служебно правителство, като премиерът се избира от списък с определени личности. Това създава нови усложнения в политическата ситуация на страната.
Възможности за ново служебно правителство
Василев отбеляза, че има затруднения в избора на нови кандидати за ключови държавни постове, включително тези от Българската народна банка (БНБ). Основният проблем е, че те могат да поемат позицията на служебен премиер, но след това не могат да се върнат на предишните си позиции, което ги поставя в трудна ситуация.
В същото време няма подобни ограничения за ръководството на Сметната палата. Обаче, случаят с Димитър Главчев, който пое задълженията и на министър на външните работи, е особен. Оказва се, че той е положил клетва само като служебен премиер, но не и като министър на външните работи, което, според Василев, е сериозен пропуск в процеса на назначение.
Вакууми в управлението
Василев подчерта и сериозните административни вакууми в държавното управление. Той посочи, че „домовата книга“ на страната в момента е празна, тъй като омбудсманът е напуснал поста в края на предишното редовно правителство, без да бъде назначен нов на негово място. Процедурата за избор на нов омбудсман е започнала, но с падането на правителството и старта на предизборната кампания, тя е останала недовършена.
Освен това, Василев отбеляза, че в Сметната палата има изтекли мандати на заместник-председателите, което допълнително утежнява ситуацията в институцията.
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат: До 14 Ама видя ли познах, дебилът(коментар 2 и 16) е русофил, логично е да се държи невъзпитано.
Докладвай този коментар за нередност
×2 до 14:: А, твойта майка е още по-близо! Да започнем от там!
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат: До 14 Дебилът(коментар 2) е русофил, логично е да се държи невъзпитано.
Докладвай този коментар за нередност
×О.свищовска: Номер 2,прочетох,че искаш да слагаш нещо тук-таме на коментатор. Сложи го на майка си,тя ти е под ръка.Поздрави от маймунарника.
Докладвай този коментар за нередност
×Е как може : да работи "като редовно" правителство, правителство което е подало оставка и тя е приета. Има ли някой на горния ти етаж