Археолозите в Червен откриха златна монета от XIII век
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Нови находки от Средновековния град хвърлят светлина върху обитаването на крепостта
Златна монета от времето на никейския император Йоан III Дука Ватаци (1222 – 1254) е сред първите ценни находки, открити по време на новия археологически сезон в средновековния град Червен. Монетата е намерена в южното подножие на Междинната крепостна стена, в западната част на града, и добавя нови елементи към хронологията на обитаване на западния хълм на Червен.
Тази находка е част от 57-ата поредна археологическа кампания, която се фокусира върху разкриването на нов сектор от Междинната крепостна стена. Екипът, ръководен от археолога Светлана Великова от Регионалния исторически музей – Русе, и с научна консултация от доц. д-р Деян Рабовянов от Националния археологически институт с музей – БАН, Филиал Велико Търново, работи активно върху изследването на западния хълм. През последната седмица са изследвани скални изсичания и основите на сгради, разположени северно от стената.
Наред с перперата, сред откритите находки се отличават монети от периода XIV – XV век, върхове на стрели, украшения, както и фрагменти от трапезна и кухненска керамика. Откритите материали затвърждават историческата значимост на укрепителното съоръжение и хронологичното му свързване с бурния период след османското завоевание на Червен през 1388 г.
През 2023 година археолозите потвърдиха съществуването на Междинната крепостна стена, разкривайки 20-метров участък, югоизточно от Църква №16. Откритите находки, сред които 462 артефакта, включващи монети, керамика и въоръжение, показват, че стената е била изградена след османското завоевание и е функционирала в началото на XV век – време на въстания и военни конфликти. Специалистите предполагат, че стената е играла ключова роля по време на въстанията на българите и походите на влашкия войвода Мирчо I Стари на юг от Дунав.
Разкопките в Червен са подкрепени от Министерството на културата чрез програмата за теренни археологически проучвания и консервация за 2024 година. В тях участват експерти от Русенския музей, както и археолози, докторанти и студенти от редица университети в страната, включително Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“.
Докладвай този коментар за нередност
×Перпери: Според качеството на находката и стойността на златото в момента от 300 $ до 1200 $ може и малко повече.Срещат се зад транспортна болница много.Последно пак от там извадиха находка и я обявиха.Намират се покрай Пиргово,с.Мечка и на доста места.Вдлъбнатината на монетата говори за инфлационни процеси.България е богата на история,край няма,България,а не САЩ
Докладвай този коментар за нередност
×Ивета: И гле'й к'о ста'а сега. Ще го разкопаят като кокошка двор, знайни и незнайни копачи.