Антоний Тодоров ще бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на Русе“ посмъртно
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Русенският диригент е основателят на Детски хор „Дунавски вълни“
На днешното 41-во заседание на Общинския съвет в Русе се взе единодушно решение русенският хоров диригент Антоний Николов Тодоров да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на Русе“ посмъртно.
Роден през 1920 година в Търговище, именитият български хоров диригент и педагог Антоний Николов свързва завинаги живота си с град Русе. Като артист и педагог с национално и международно признание Антоний Николов се превръща в едно от знаковите лица на детското хорово пеене в Русе и страната. Десетки национални и престижни международни награди бележат творческия възход на тази забележителна и паметна за русенската музикална сцена личност, изградила основите на детската хорова школа в Русе, със собствен принос и в развитието на детското хорово изкуство в България.
Името на Маестро Антоний Николов и до днес свързваме с разцвета на русенските училищни хорове от миналото столетие, с основания от него през 1982 г. Хор на момчетата при Общинския младежки дом, спечелил редица престижни награди у нас и в чужбина, както и с успехите на елитния и до днес Детски хор „Дунавски вълни“ – хоровата формация, която той развива вдъхновено в продължение на 16 години.
Само 2 години след като Маестро Николов поема ръководството на хора през 1969 г. Детският девически хор „Дунавски вълни“ печели златен медал от Третия републикански хоров фестивал, а 6 години след това, през 1975 г., под диригентството на своя Маестро, завоюва безапелационно и Първото място на най-престижния и тежък Международен хоров конкурс за полифонична музика в Европа – конкурсът „Гуидо Д’Арецо“, в Арецо, Италия – факт, който организаторите определят като „прецедент в историята на конкурсите“. Следват множество ангажименти в престижни международни фестивали, сред които трикратно участие в Международния фестивал на детската хорова песен в Братислава, участие в един от най-престижните международни фестивали „Руска зима“ в Москва през 1979 г., концерти в Париж през 1982 и др.
Паметни в съзнанието на публиката остават участията на хор „Дунавски вълни“ и в най-реномираните международни фестивали в България, сред които „Мартенски музикални дни“, „Софийски музикални седмици“, „Варненско лято“ и др. Хорът прави записи за Българското национално радио, телевизионни филми, осъществяват се и първите записи за грамофонни плочи.
През елитната школа на педагога и диригента Антоний Николов минават повече от стотици талантливи русенски момичета и момчета, мнозина от които по-късно попълват състава на именитите русенски хорове „Родина“, „Дунавски звуци“, а други от тях, не без влиянието на своя Маестро, развиват бъдещето си в музикалното изкуство като професионални певци, оперни артисти, диригенти, инструменталисти у нас и в чужбина.
Създадената от именития русенски диригент Антоний Николов хорова школа е безпрецедентен пример за професионална и човешка отдаденост на кауза, която за Русе е жива и до днес.