Антъни Блинкън не постигна споразумение за примирие в Газа
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Американският държавен секретар предупреди, че времето за примирие изтича, след посещения в Египет и Катар
Държавният секретар на Съединените американски щати Антъни Блинкън приключи деветото си посещение в Близкия изток след избухването на войната в Газа без значителен успех в сключването на споразумение за спиране на огъня. Въпреки многобройните срещи с посреднически страни като Египет и Катар, американският държавен секретар не успя да постигне съгласие между Израел и палестинската групировка "Хамас", предаде "Асошиейтед прес".
В последния ден на своето посещение Блинкън отправи предупреждение, че времето за постигане на примирие е ограничено. "Времето е от съществено значение," заяви той пред репортери в Доха, преди да отпътува от Катар. По негови думи, незабавното спиране на огъня и освобождаването на заложниците са приоритети, които трябва да бъдат постигнати колкото се може по-скоро. „Посланието ни е просто. То е ясно и неотложно. Трябва да сключим сделка за спиране на огъня и за освобождаване на заложниците и то сега,“ подчерта Блинкън.
Преговорите между Израел и "Хамас" продължават да се движат в задънена улица, въпреки че Израел е приел предложение, което би могло да послужи като основа за преодоляване на различията с палестинската групировка. Според Блинкън, фокусът на усилията се насочва към това да се привлече "Хамас" към диалог и да се гарантира, че и двете страни са съгласни с ключовите детайли по изпълнението на бъдещото примирие.
Международната обстановка около конфликта в Газа стана още по-напрегната след убийствата на ключови лидери на "Хамас" и "Хизбула" в Иран и Ливан, за които се смята, че Израел носи отговорност. Тези действия повишиха опасенията от избухването на по-широк регионален конфликт, особено след като Иран заяви, че ще отмъсти за атаките. Това допълнително усложнява дипломатическите усилия за мир.
Освен дипломатическите усилия на Антъни Блинкън, за постигане на примирие работят и страни като Египет и Катар, които също са посредници в този процес. По думите на държавния секретар на САЩ, предложението за изглаждане на различията, представено от тези три държави, е "много ясно по отношение на това кога и на кои места израелската армия ще се изтегли от Газа". Въпреки това, до момента няма конкретен напредък, който да гарантира бързо разрешаване на конфликта.
Регионалната нестабилност продължава да е предизвикателство за международните усилия за мир в Близкия изток. Съществува сериозен риск от ескалация на насилието, ако примирието не бъде постигнато скоро. Въпреки че държавният секретар на САЩ полага усилия да доведе страните до споразумение, текущата ситуация остава несигурна и напрегната.