Андрей Кехайов: Как да има по-високи лекарски заплати, без да има увеличение на цените?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
По думите му още днес има възможност да се увеличат цените на клиничните пътеки с не по-малко от 40%
Следващата седмица в Гърция Югоизточно-Европейският медицински форум организира 12-и международен медицински конгрес. В него ще участват над 60 лектори от Европа и САЩ.
"Предстои нещо значимо, а присъствието на българските институции на този уникален форум, чувствам се удовлетворен. Създаден е в България през 2005 г. Прерасна като идея с увеличение на страните до 25", посочи в студиото на "България сутрин" по Bulgaria ON AIR проф. д-р Андрей Кехайов, който е председател на форума.
Националните рамкови договори за медицинска и дентална помощ ще бъдат подписани днес в здравното министерство. Въвежда се изискване да се намали разликата между най-високите и най-ниските заплати в болниците до 10 пъти.
"Може ли да има увеличение на заплатите, без да има увеличение на цените? Не се проведе дебат за националния рамков договор. Единственото нещо, което трябва да направят, ако искат да бъдат отговорни и представляват съсловието, е днес да отидат да направят дебат, но да не подписват и да свикат извънреден събор на Лекарския съюз", заяви проф. Кехайов.
Гостът изтъкна, че средствата се преразпределят без обективни критерии. По думите му още днес има възможност да се увеличат цените на клиничните пътеки с не по-малко от 40%, при това със същия ресурс.
"Имат време до 14 часа, нека да поканят медиите, защото това е обществен договор", посочи проф. д-р Андрей Кехайов.
Той добави, че националният рамков договор не решава заплати, а колективният договор се подписва от други институции, но се притеснява от тяхната легитимност.
Докладвай този коментар за нередност
×...: „Как да има по-високи лекарски заплати...“ Как, как? Ами като има по-малко лекари. Ама ще кажете, че то и сега лекарите недостигат. Не че лекарите са ни малко, ами болните сме прекалено много. Това е така, защото съвременната медицина е елементарен бизнес мотивиран само от печалби, а не от намаляване на заболеваемостта. Ако лекарите наистина (из)лекуваха пациентите си и чрез профилактика прилагаха превенция на заболяванията, ситуацията щеше да е друга. Ама уви!