Аналена Бербок: Неприемането на България и Румъния в Шенген беше грешка
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 2
Според министъра на външните работи на Германия присъединяването на България и Румъния към Шенген ще последва
"Фактът, че не беше постигнато споразумение (относно членството на България и Румъния в Шенген, бел.ред.), беше европейска и геополитическа грешка", заяви германският министър на външните работи Аналена Бербок пред „Диджи 24“, цитиран от „Румъния джърнъл“, предаде БГНЕС.
Според министъра присъединяването на България и Румъния към Шенген ще последва, въпреки че провалът в Съвета на ЕС е "голямо разочарование".
"Румъния и България направиха много, за да се подготвят за присъединяване към Шенгенското пространство. По-специално Румъния е положила големи усилия и отговаря на всички изисквания. Ето защо това, че присъединяването сега не се е състояло, е голямо разочарование. До последния момент се борихме за различно решение“, заяви Бербок.
„Дори и тази година това да не беше възможно: Съветът не каза "не", а просто все още не е казал "да". Убедена съм, че присъединяването към Шенген ще последва. За тази цел е важно този въпрос бързо да бъде върнат в дневния ред на ЕС", заяви Аналена Бербок.
С наближаването на края на 2022 година австрийските власти регистрират значително намаляване на броя на молбите за убежище. От началото на годината до ноември те надхвърляха 100 000 случая, съобщи в понеделник Министерството на вътрешните работи на Австрия.
„Румъния джърнъл“ припомня, че по-рано този месец Австрия заяви, че повече няма да се противопоставя на разширяването на Шенгенското пространство, ако бъде изпълнено само едно условие: намаляване на броя на търсещите убежище.
Според официалните данни от понеделник, през ноември са регистрирани 11 890 молби за убежище, което е с една трета по-малко от октомври. Общият брой на молбите за убежище до края на ноември е 101 757 случая.
Според МВР на Австрия намаляването на броя на случаите през ноември е следствие от факта, че има повече проверки на границата с Унгария и защото Сърбия въведе задължението за визи за тунизийските граждани.
Изчисленията от Виена сочат, че 40 % от лицата, търсещи убежище, са пристигнали на нейна територия, след като са пътували със или без виза до Сърбия, откъдето са влезли в Унгария.
Тази година в статистиката на търсещите убежище в Австрия преобладават хора от Индия и Тунис, както и сирийци, афганистанци, мароканци и пакистанци.
Тунизийците и индийците обаче нямат възможност да получат закрила в Австрия. Австрийското правителство от лятото насам оказва натиск върху Белград да въведе визи за гражданите на Тунис и Индия.
Между януари и ноември Австрия е отхвърлила 80 000 молби за убежище, а приблизително 19 500 души са получили закрила.
Докладвай този коментар за нередност
×ГЕЙрмания: Не ни пука нито за евро, нито за шенген! Не искаме нито едното! Вие сте ГЕЙрманци, а ние сме православни християни! Вие проповядвате извращенията на сащ и се борите срещу християнството! Ние не искаме нито евро, нито шенген, стойте си вие там и се размножавайте с негрите и с арабите, по-скоро те вече ви имат за плячка, а вие сте дивеч!
Докладвай този коментар за нередност
×123: Дали има шматки да вярват на тази лицемерна диария ? Има ли ? Тези шваби ни презират наравно с Австрия, Белгия, Холандия, Дания... Хвърлят ни пясък в очите да си помислим, че съжалявали, че сгрешили. А всъщност са доволни, че сме втора ръка периферия.