Алексей Пампоров: Този път спасителят липсваше от обичайната изборна картина
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Пампоров: Почти 90 000 са отишли, за да кажат – “не подкрепям никого“ - това е огромен шамар
“На тези избори се повтарят модели, които сме наблюдавали и преди. Периодично се появяват нови партии, които обещават ред, законност и стабилност. Те стоят между 4 и 5%. Това, което липсва от обичайната картина е, спасителят“, казва в ефира на БНР доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология на БАН и допълва:
“В последните години свикнахме да търсим някой, който ще спечели с голям резултат, който е различен от всички останали. Имаше надежда, че Слави Трифонов ще донесе такава промяна, той очевидно разочарова електората си и остана много бързо извън парламента. Видяхме и “Продължаваме промяната“, че след края на мандата им не успяват да се справят добре. Това е модел, който сме гледали в НДСВ. Очаквам, че ако те се подлъжат по сегашната оферта на ГЕРБ, ще завършат точно както свършиха НДСВ след дружбата си с БСП".
"Големият сигнал е това, че почти 90 000 са отишли, за да гласуват и да кажат – “не подкрепям никого“. Това е огромен шамар. Тези хора са станали сутринта и са отишли да гласуват, или след обяд, но са отишли до урните да гласуват и са гласували“.
“В последните 10-15 години партиите спряха да се съобразяват с местните активисти и хора. Започнаха да налагат едни и същи муцуни, които са в София в т.нар. национални съвети или централни комитети. Обикновено това са двайсетина човека, които присъстват в две листи и си гарантират влизане. Това сякаш умори хората. Има едно желание за нови лица, желание за промяна, но нови лица, на които да имат доверие. Най-големият проблем в България е липсата на доверие между хората и в институциите като цяло. Това твърдение не се основава само на резултатите от изборите, а това са дълги тенденции, които следим като доверие, включително в родители и в семейство“, посочва още той в интервюто и допълва:
“Индивидуалното оцеляване в кризите ни води до там, че сме подозрителни към всеки. Когато виждаме едни и същи хора в листите, когато знаем, че предният път те не са ни решили проблемите, се стига дотам – три пъти по-висок дял спрямо ноември за хората, които казват – “не подкрепям никого“.