Ако нещо измести орбитата на Нептун само с 0.1 процента, това би довело до апокалипсис

4
За щастие шансът звезда да се приближи достатъчно, за да причини това, е нищожен
За щастие шансът звезда да се приближи достатъчно, за да причини това, е нищожен Снимка: Thinkstock

 За щастие шансът звезда да се приближи достатъчно, за да причини това, е нищожен

Изследователите са открили, че ако звезда, прелитаща покрай нашата Слънчева система, измести орбитата на Нептун само с 0.1 процента, това би довело до апокалипсис, пише HICOMM.

Незначителна промяна в орбитата на крайната планета може в крайна сметка да накара другите планети да се разбият една в друга или да бъдат изхвърлени изцяло от Слънчевата система.

Според документ в Месечните известия на Кралското астрономическо дружество съседна звезда, която се приближи твърде много до нашата Слънчева система, може да причини такова хаотично събитие.

Симулациите предполагат, че прелитаща звезда ще трябва само да избута позицията на Нептун с три пъти разстоянието между Земята и Слънцето, за да накара планетите да се объркат.

Една от възможните начални точки на нестабилността на Слънчевата система е най-малката от планетите Меркурий. Перихелият – най-близката точка от орбитата на планетата около Слънцето – на Меркурий се движи с около 1.5 градуса на всеки 1000 години – много близка скорост до тази на Юпитер.

Ако двете попаднат в синхрон, има един процент шанс Меркурий да бъде изваден от орбита и или да бъде изхвърлен от Слънчевата система, или да поеме по курс на сблъсък с Венера, Слънцето или дори Земята през следващия три до четири милиарда години.

Докато Меркурий е твърде близо до Слънцето, за да почувства въздействието на преминаваща звезда, Нептун би го направил и смущението ще се разпространи в Слънчевата система.

Ефектите от изместване от 0.1 процента – еквивалентно на 4.5 милиона километра в голямата полуос на Нептун – може да се разпространи до Земята и Марс само за 20 милиона години.

Екипът проведе 2880 симулации, като 960 имаха смущения или смущения, твърде малки, за да бъдат измерени. Все пак в четири от тях Меркурий удари Венера. В останалите 1920 модела 26 от тях завършиха с блъскане на планетите една в друга или Уран, Нептун или Меркурий, които бяха напълно изхвърлени.

Но все още няма нужда от паника, тъй като екипът изчисли, че шансът звезда да се приближи достатъчно, за да причини това, е много малък – само около 20 такива възможности през следващите 100 милиарда години.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    плюс-минус
    Бог, сътворил Вселената, е един, Дали го наричат Господ, Аллах, Буда или другояче, той е един,
  • -1
    1
    Ахмед Белянски
    Колкото повече човечеството упознава космоса толкова повече разбира че го е създал само един: АЛЛАХ АЛЛАХУЕКБЕР
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари