8 опасни играчки за деца

0
Кои са те и как да изберем по-безопасен вариант?
Кои са те и как да изберем по-безопасен вариант?

Децата се развиват и научават нещата от света и с помощта на играчките, но някои от тях носят повече вреда, отколкото полза.

Сайтът Brightside определи осем от най-опасните играчки, с които децата трябва да внимават и даде няколко съвета кои са по-безопасни, предаде Нова Телевизия.

1. Играчки с перки

Хеликоптерите и другите играчки с перки са предназначени за тийнейджъри. Малките деца обаче не могат да се справят с тях и много лесно пръстчетата им могат да попаднат между тях, докато работят.

Съвет: Изберете играчки с перки, изработени от мека пластмаса. Краищата им трябва да са гладки.

2. Докторски комплект за игра

Детето със сигурност ще иска да използва инструментите от комплекта върху себе си или други деца, а "медицинската процедура" може да завърши с малки части, които попадат в носа или дихателните пътища. Освен това подобни играчки предизвикват интереса на децата към истински спринцовки, ножици и хапчета.

Съвет: Подбирайте комплекти, които нямат малки части, спринцовки или инструменти, направени да гледат в носа или устата.

3. Надуваеми плувки за ръце

Те не гарантират пълната безопасност във водата, тъй като детето може лесно да се изплъзне или да се обърне. Някои продукти пък съдържат токсичен изофорон, фенол и хексанон, които могат да възпалят кожата или да доведат до други проблеми. Първите два са канцерогенни.

Съвет: Размерът на плувките трябва да се нагласи точно с размера на ръката на детето. Задължително да има родителско наблюдение и да не се носят повече от половин час.

4. Играчки с батерии

Малките кръгли батерии наподобяват бонбони и така детето може да поиска да ги опита. Размерът и формата им позволяват лесно преглъщане, а литият в тях може да причини тежки отравяния и изгаряния.

Съвет: Батериите трябва да са силно защитени с пластмасови панели, фиксирани с болтчета.

5. Детски пистолети

Децата често пренебрегват разстоянието, от което трябва да се стрелят, както и останалите мерки за безопасност при тези играчки. В резултат на това оръжията, които стрелят с всякакъв вид амуниции, дори вода или аерозол, стават причина за наранявания по лицето. Особено опасни са за очите.

Съвет: Купете пистолети, които се предлагат със защитни очила, или поръчайте такива отделно.

6. Комплекти от магнитни топчета

Тази популярна магнитна играчка често се определя за възрастовата граница 3+, но всъщност тя е предназначена за тийнейджъри. В опит да отделят магнитните топки със зъби, децата често се случва да погълнат едно или няколко от тях. Когато попаднат в организма, те се прикрепват едно към друго и изтъняват чревните стени.

Съвет: Играчките, при които магнитите са защитени от силни пластмасови капаци, са по-безопасни.

7. Балоните

Те често се спукват изведнъж при игра, което стряска децата и те дори може да оглушеят. Може да се стигне дотам, че в организма им да попаднат части от спукания балон, което да ги задуши. Ето защо всички събития, на които има балони, се препоръчват за деца над 8-годишна възраст.

Съвет: Не купувайте балони, които първоначално са били набръчкани или имат силна миризма. Ако стиснете юмрука си върху балон с лошо качество, той ще издаде звук като от хартия и ще отнеме време, за да се върне в първоначалната си форма.

8. Спинъри

Хитът сред играчките тази година са спинърите. Всъщност те може да са и опасни. Възможно е част от тях да се отдели по време на въртене и да причини наранявания. Съществуват и случаи, при които децата поглъщат части от тях. Освен това такава играчка не позволява на детето да се концентрира, което води до проблеми в училище. В няколко щати на САЩ носенето на спинъри в училище е забранено със закон.

Съвет: Заменете въртящата се играчка с такава, която може да го тренира физически, което не само ще позволи на вашето дете да върши нещо, но и ще развие фините двигателни умения.

Как да изберем безопасна играчка?

Обърнете се към реномирани организации по този въпрос. Например W.A.T.C.H. има годишен списък с 10-те най-опасни играчки. Също така има много полезни препоръки в Ръководството за безопасност на продуктите за деца от Европейския алианс за детска безопасност.

При закупуване на играчка е добре да спазвате следните правила:

Размер - всяка играчка трябва да бъде не по-малка от 6 см и широка 3 см. Ако играчката е кръгла, тя трябва да бъде с диаметър, не по-малък от 5 см.

Цвят - избягвайте ярко оцветени играчки. Ярко жълтите не се препоръчват заради възможността да има висок процент олово в тях.

Форма и материал - играчката не трябва да има остри ръбове или големи отвори или пролуки, където пръстите на детето могат да попаднат. Избирайте играчки от текстил или дърво, които не са боядисани или лакирани.

Източник: Нова Телевизия
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари