75 000 лева струва средно лекарската грешка
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
81 на сто от делата се водят не срещу лекари, а срещу лечебни заведения
В периода 2007-2022 г. в България са заведени 525 граждански дела срещу лекари и лечебни заведения. Това каза адвокат Мария Шаркова по време на конференция „Лекарска грешка и правила за добра медицинска и клинична практика“.
Форумът се провежда в Сандански и е организиран от Столичната колегия на Българския лекарки съюз, предаде БТА.
По-рано днес участниците в конференцията бяха приветствани от вицепрезидента Илияна Йотова. В конференцията участват министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, представители на лекарските организации на Сърбия, Гърция, Турция и България и др.
Адвокат Шаркова посочи, че 81 на сто от делата се водят не срещу лекари, а срещу лечебни заведения. Много рядко се оказва, че има пропуск на съответен специалист и установяваме, че има пропуски на всички нива в лечебно-диагностичния процес, уточни тя.
В 44 на сто от случаите делата приключват в полза на пациента и очевидно правата им са защитени, каза още тя. По думите ѝ през последните три години нараства броят на делата, в които пациентите са обезщетени. Това не означава, че нараства броят на лекарските грешки, а означава, че пациентите стават все по-активни. Шаркова посочи още, че през последните три години делата за причиняване на смърт са се увеличили с шест процента.
Средната цена на иск е над 75 хил. лв., а средната продължителност на делата е 46 месеца, допълни адвокат Шаркова.
Трябва да се разширят правомощията на Българския лекарски съюз, да се поощрят алтернативните методи за решаване на конфликти, да се повиши правната култура на медицинските специалисти, призова Шаркова.