55 костенурки обитавали апартамент във Враца години наред
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2
![Липсата на достатъчно светлина им се е отразила неблагоприятно Липсата на достатъчно светлина им се е отразила неблагоприятно](/snimka/202310/728_416/84d1c570c3ff44b7a1f002c5815dd22a.jpg)
Липсата на достатъчно светлина им се е отразила неблагоприятно
55 костенурки имат нужда от помощ. Те са настанени в единствения спасителен център за костенурки в България, който от години работи в несебърското село Баня. Предстои обаче зима. Влечугите все още не могат сами да се грижат за себе си. Необходима им е храна и топлина, споделя Ива Лаловска, която се грижи за тях в момента, предава БНР.
Тези 55 костенурки в продължение на години са гледани в апартамент във Враца. Проблемът е, че от липсата на достатъчно светлина заболяват.
Една костенурка, за да формира правилно черупката си, се нужда е от ултrавиолетови лъчи за усвояване на витамин Д, който помага за усвояването и на калций, обясни Лаловска. Тези костенурки са нямали този късмет да получат всички необходими вещества, живели са на тъмно и влажно, поради което развиват развили рахит. Сега се затрудняват да копаят дупки, каза още тя.
Така те се нуждаят от изкуствена ултравиолетова светлина, калциеви добавки и топлина. И защото няма как да се заровят, няма да спят зимен сън, продължава Ива Лаловска, която в момента ръководи спасителният център в село Баня.
Сега предстои да бъдат върнати в лечебницата, а следващата пролет отново ще ги пуснем навън, каза още Лаловска. Надеждите ѝ са да се възстановят до няколко години, за да могат да бъдат върнати в природата.
Тези костенурки са типични за България. Те са от вида шипоопашата костенурка.
За съжаление в резултат от заболяването черупката е деформирана и видът трудно може да се разпознае.
За това са необходими средства, за плащане на тока през зимата, както и за храната. На три дни тези 55 костенурки изяждат 60 марули, имат нужда и от калциеви добавки.
Спасителният център в Баня, обаче, е изправен пред проблема да спре работата си, осветлява ситуацията Ива Лаловска.
След смъртта на управителя на фондацията, който е партньор на Лаловска в живота и в каузата за спасяване на костенурки, фондацията остава без управление, тъй като те нямат брак, а клауза в устава определя като наследници децата му. Решението е обжалвано и е върнато за ново разглеждане. Ива Лаловска чака съдът да се произнесе отново.
Ако решението на съда е отново отрицателно, спасителният център е заплашен от закриване. Ива Лаловска е категорична, че веднага ще започне регистрация на нова организация. Но и за това трябва време. А предстои зима и животът на над 200 костенурки, които не могат да се грижат сами за себе си, е застрашен.
Докладвай този коментар за нередност
×Диди: Ами защо да се чуди човек - що за държава?! Има пари и какво ли не, които да изпраща зад граница за чужди каузи. Тук и законите не са на наша страна. Госпожо, обърнете се към "Пълен абсурд" или каквото си изберете и дайте гласност. Може да се объртете за зимата към зоологическата в София, Ст.Загора - имат ресурси, отопление, специалисти. Успех, защото време за касички или акции няма. Зимата е тук .
Докладвай този коментар за нередност
×Извод: Проблемът на жената и да фондацията е следствие на факта, че не е имала граждански брак с починалия, който е бил и баща на децата й. Още един тъжен резултат от модата да се живее без брак, щото, разбираш ли, колко сме освободени, то един подпис нищо не значело. И като умре единият, другият като патка на лед се чуди откъде му е дошло. Подобни примери още колкото искаш. Колко самонадеян трябва да си, за да си мислиш, че на никого нищо няма да се случи. Но... всеки "сам си преценя".