5 мита за прекъснатия полов акт
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Прекъснатият полов акт като метод за предпазване от бременност има не дотам добра репутация.
Въпреки това над 60% от двойките са го пробвали поне няколко пъти, най-често при липса на възможност за предпазване по друг начин, пише beu.bg.
Ето няколко мита за него, които трябва да бъдат развенчани веднъж завинаги:
1. Прекъснатият полов акт е ненадежден метод, така че по-добре не го опитвайте
Напротив надежден е стига да го изпълнявате правилно всеки път. 4 от 100 двойки забременяват всяка година, ако изпълняват всичко както трябва. Но тъй като тези късметлии не са много броят се увеличава на 22. Прекъснатият полов акт е ефективен, но малко двойки съумяват да го изпълняват „ефективно“.
2. Предеякулационната течност е безопасна, защото не съдържа сперма
Това е доста интересен въпрос, защото според изследванията не при всички мъже се съдържа сперма в предеякулационната течност, но никога не можете да сте сигурни от кой тип сте. Така, че винаги си има риск, за съжаление шансът е почти 50 на 50, защото на всеки 100 мъже 43 имат активни сперматозоиди в предеякулационната си течност.
3. Само безотговорните хора използват този метод
Истината е друга, спокойно. Хората просто не си признават, но почти всички са прибягвали до този метод в някакъв момент от живота си от всякакви възрасти и в различни типове връзки, дори това да не е редовният им метод за предпазване от бременност. В никакъв случай не е безотговорно, просто малко порисковано.
4. Няма никакви положителни страни в този метод
Не можете да отречете, че е по-добре от нищо. Пък и не се налага никаква предварителна подготовка, безплатен е и повечето хора казват, че е по-приятен от добрия стар презерватив. За жените също се оказва, че е по-полезен и предпазва от някои инфекции.
5. Прекъснатият полов акт е лесен за изпълнение метод
Това в никакъв случай не е вярно и именно тази нагласа понякога води до нежелани последствия. Но има няколко неща, които можете да направите, за да се застраховате:
- Направете няколко репетиции – тренирайте с презерватив, докато се научите да се контролирате
- Уверете се, че вие и партньорът ви не страдате от болести, предавани по полов път – може да предпазва от бременност, но за всичко останало този метод е неефективен, така че се застраховайте
- Имайте резервен план – едно хапче за всеки случай не е излишно в случай, че нещата се объркат и трябва да действате бързо
- Изчислявайте овулацията – въпреки, че тя може да се измести е хубаво поне в най-общи линии да знаете кога са най-опасните и безопасните ви периоди, за да сте по-спокойни.
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта