43% от фирмите няма да раздадат коледни бонуси на служителите си
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Във време на пандемия и икономическа криза – ще има ли коледни бонуси, при какви условия ще се плаща извънредният труд и как работодателят ще отчита допълните часове, ако работим от вкъщи?
Отговорите на тези въпроси дава рубриката "Чети етикета" по bTV
"Въпреки пандемията ще има коледни бонуси, но по-малко работодатели са склонни да дадат допълнителни възнаграждения на служителите си". Това обяви директорът на Националния център за оценка на компетенциите в БСК Томчо Томов.
Проучване на БСК показва, че 43% от работодателите няма да поощрят служителите си в края на годината, т.е. 57% ще дадат. За сравнение, през миналата година едва 12% от фирмите не са дали допълнителни средства на работниците си. Основната причина е липса на финансова възможност.
„Причините са намалени приходи от продажби, проблеми с ликвидността, стремеж на фирмите да съхранят работните места и възнагражденията“, обясни Томов.
На въпрос „При какви условия бихте дали коледни бонуси на своите служители?“, масово работодателите отговарят, че това може да се случи при добри финансови резултати на фирмата и след внимателна преценка на приноса на работника.
Финансовият стимул е най-предпочитаният коледен бонус от работодателите. 15% от компаниите ще раздадат фирмени подаръци, а 8% - ваучери за храна. Проучването показва още, че 63% от анкетираните предприятия са склонни да отделят до 20% от нетното възнаграждение на един служител за коледен бонус. Малко над 20% биха дали половината от заплатата, а едва 2% от фирмите – пълна.
По-високите коледни бонуси ще се раздадат в IT сектора, преработващата промишленост, строителството и недвижимите имоти.
Празничният календар
Официалните празнични дни са 24, 25, 26 декември и 1 януари, 27 декември е почивен ден, а 28 декември е неприсъствен.
Така през последния месец на годината има четири дни, за които се дължи допълнително заплащане, ако служителите са на работа и един такъв през януари догодина.
Как ще се изчислява извънредният труд по празниците?
При работа на официален празник по график, работодателят трябва да изплати на служителя си 200% от надницата му. Ако обаче служителят почива и трябва да работи извънредно, възнаграждението става четири пъти по-голямо от стандартното заплащане за деня.
Има особеност обаче при почивните и неприсъствени дни. За 27 декември фирмите не дължат допълнително възнаграждение, а за 28 декември то не трябва да е по-малко от 75%.
„Ако един човек работи на дневна база от 50 лв. и трябва да работи на Коледа или Нова година, съответно той получава средното брутно възнаграждение за деня и удвоеният размер за работа в празничен ден, стават 100 лв., и ако работи извънредно – удвоен размер на тази сума, 200 лв.“, обясни Тодор Капитанов от КНСБ.
Не трябва да се забравя, че става въпрос за брутно възнаграждение и тези пари подлежат на данъчно облагане. Тези допълнителни възнаграждения са законово регламентирани и работодателят е длъжен да ги изплати на служителя си.
Тази година за бизнеса е предизвикателство как да изчисли извънредния труд при работа от вкъщи. Работата от дистанция е законово регламентирана в Кодекса на труда обаче изискванията не са ясно описани.
Според бизнеса условията за работа са различни и често служителите злоупотребяват при работа от дистанция.
„Работата от вкъщи превръща нашия дом в 24-часов офис, където физически и психически ние сме на работа – винаги има някоя неизпълнена задача, винаги има нова задача. Хората трябва да си налагат дисциплина и да не работят повече от договореното с работодателя“, обясни синдикатът.
Работодателите признават, че ефективността на служителите им е по-голяма при работа от вкъщи, но извънредният труд е труден за отчитане от технологична гледна точка.
Пет села в Русенско са откъснати от света
Издадоха 32 нови разрешителни за строеж в Русенско
Цветан Цветанов: Държавните служители да участват в изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе