28 септември 1987: Денят, в който Русе каза "Не" на тоталитаризма

5
37 години от първия екопротест в България
37 години от първия екопротест в България Снимка: Архив

37 години от първия екопротест в България

На 28 септември 1987 година градът на свободния дух - Русе, става арена на първия спонтанен екологичен протест срещу режима на Тодор Живков. Шест смели майки - Цонка Букурова, Вяра Георгиева, Дора Бобева, Стефка Монова, Евгения Желева и Албена Велкова - излизат на улиците с детските си колички, за да изразят несъгласието си с продължаващото обгазяване на крайдунавската столица.

Този акт на гражданско неподчинение е насочен срещу почти десетилетното замърсяване на въздуха от химическия комбинат за хлор в румънския град Гюргево и мегаломанските проекти на фамилията Чаушеску. Протестът бележи повратна точка в историята на България, превръщайки въздуха на Русе в първото гражданско оръжие срещу тоталитарната власт на комунистическата партия.

Събитията, довели до този исторически момент, датират от няколко години по-рано. Построеният в Гюргево завод за хлор работи с капацитет, надвишаващ 10-12 пъти проектния, което води до драстично повишаване на концентрацията на отровния газ във въздуха. Жителите на Русе са подложени на постоянни "газови атаки", което води до рязко увеличение на респираторните заболявания и принуждава много хора да напуснат града в търсене на по-здравословна среда.

Събитието, което прелива чашата на търпението, се случва на 23 септември 1987 година. По време на церемония за връзване на червени пионерски връзки пред Паметника на свободата в Русе, поредният облак със задушлива миризма на хлор пълзи от Гюргево. Децата започват да припадат, а някои свалят връзките си, за да ги използват като импровизирани противогази. Въпреки очевидната опасност, никой от официалните лица не смее да прекрати церемонията.

Този инцидент катализира решението на русенските майки да организират мирен протест, за да привлекат вниманието на властите към сериозността на проблема. Техният акт на гражданска смелост поставя началото на верига от събития, които ще променят облика на България.

През ноември 1987 година Русе става свидетел на първия организиран граждански протест в края на социалистическия период. Манифестациите са насочени срещу обгазяването и в защита на фундаменталното човешко право на здравословна жизнена среда. Тези събития са предвестник на значителни промени в обществено-политическия живот на страната.

Няколко месеца по-късно, на 8 март 1988 година, в София се случва още едно знаменателно събитие. След почти нелегална прожекция на документалния филм "Дишай" на режисьора Юрий Жиров в Дома на киното, 400 души учредяват Обществения комитет за екологична защита на Русе. Това е първата и най-голяма неформална организация в България, която открито се противопоставя на комунистическия режим.

Създаването на Обществения комитет за екологична защита на Русе е повратна точка в новата история на България. Той се явява първата "бяла лястовица" след десетилетия на тоталитарно управление, предвещавайки края на една епоха и началото на нов период в развитието на страната.

В годината след създаването на комитета се появяват още няколко дисидентски организации. Сред тях са Клубът за подкрепа на гласността и преустройството в България, основан по идея на Желю Желев, Независимото дружество за защита правата на човека на Илия Минев и "Гражданска инициатива" на Любомир Собаджиев. Тези организации полагат основите на гражданското общество в България и спомагат за прехода към демокрация и пазарна икономика след 45 години на тоталитарно управление.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    9
    Георги
    С такива статии се подменя историята. Протестът беше организиран от партийните организации на няколко предприятия от предния ден. Затова на снимката се виждат плакати. Протестът не беше нито срещу Живков, нито срещу социализма. Това го измислиха след 10.11.1989 г от пребоядисани партийци. Настояваше се за чист въздух, като се спре строителството на химическия завод в Гюргево. Настояваше се за спиране двустранната дейност между комбината в Гюргево и комбината за тежко машиностроене в Русе, които се изграждаха по това време. Имаше и други предложения. Но всичко това е минало. Жалко, че днес нищо не се прави за въздуха в Русе, въпреки многобройните обещания на всички кметове на Русе след 1989 г.
  • 5
    8
    до даскал
    Нищо не са убили.Сами се мушкат един други в този град Нещо за парцелче,търгче,общинско апартаментче,разрешително за гаражче.Службичка за синът,жената,дъщерята.Нещо в общината,там в съд или прокуратура.Май в полицията не е лошо,горското,нап-а.Митницата е интересна и все такива работички.Муш,муш уж науш пък то МуШ.
  • 1
    7
    Срам и Позор за мъжете...
    Русенските мъже са страхливи калпаци и прости селяни.Цървули.Цял живот жените ги отсрамват в Русе.Мърлячи и гащници селски.Боклуци.Нито една инициатива,нито едно участие или ропот.Станали са послушните хюмнета хюмнета на партии,власт,кметове и фирмаджии.Доносници,предатели и педерасти лигави.Цял ден блъскат чикии вместо да се хванат и да турят работите в ред.Лъскат бастуна и пивтунят до насиране.Жените се занимават с мъжки работи щото они мъжете са прости до кости и мързеливи та чак лениви.
  • 7
    6
    daskal
    Парадоксално е, но тогава е имало гражданско общество. Днес няма такова. Успяха да го убият. Това бе главната им цел последните 25 години.
  • 15
    5
    Григор
    Не мога да се съглася, че материалът ви е честен и обективен. Защо ли? Ами защото "съвсем случайно" сте пропуснали имената на две достойни българки, които имаха куража и смелостта да застанат с ярка обществена позиция зад "каузата Русе". Това са Мария Варамезова и Нешка Робева. Първата е съпруга на доцент Варамезов, който по това време е декан на "Машинно-технологичния факултет на Русенския университет и майка на шест деца. Уважавана и обичана от русенци. Нешка Робева е име, което цяла България знае. Освен това тя се оказва смела жена с висок морал. Годината е 1987 и никой не е предполагал, че ще настъпи "демокрацията". Нешка Робева беше партиен член и точно по тази причина подобни изяви можеха да и струват скъпо. Нешка обаче не е от плашливите. Тя обича родния си град и застана в негова защита.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари