25 ще бъдат постоянните комисии в 51-вото Народно събрание

0
Парламентът запазва структурата си от предишния мандат, отхвърляйки предложения за промени
Парламентът запазва структурата си от предишния мандат, отхвърляйки предложения за промени Снимка: Народно събрание / Архив

Парламентът запазва структурата си от предишния мандат, отхвърляйки предложения за промени

В рамките на обсъждането на проекта за правилник на 51-вото Народно събрание, депутатите единодушно гласуваха за запазване на структурата с 25 постоянни комисии, идентични с тези от предходния 50-ти парламент. Това решение подчертава приемствеността в организацията на законодателния орган и желанието за запазване на установената работна рамка.

По време на дебатите бяха отхвърлени няколко предложения за промени в структурата на комисиите. Сред тях беше идеята за обединяване на Комисията по външна политика и Комисията по европейски въпроси, както и предложението за преименуване на Комисията по електронно управление и информационни технологии в "Комисия по електронно управление и държавна администрация". Тези решения показват, че мнозинството от народните представители предпочитат да запазят съществуващата специализация на комисиите.

Интересен момент в заседанието беше приемането на предложение, направено от Тошко Йорданов от "Има такъв народ", за изписване на наименованията на парламентарните групи на електронното табло с абревиатури, когато пълното им наименование се състои от повече от една дума. Това предложение получи значителна подкрепа, с 141 гласа "за", 30 "против" и 32 "въздържал се", което показва стремеж към по-ефективна визуална комуникация в пленарната зала, информира БТА.

От друга страна, предложението на Хамид Хамид от "ДПС - Ново начало" за по-строги правила при наименованието на парламентарните групи не успя да събере необходимата подкрепа. Предложението целеше да обвърже наименованията на групите с тези на регистрираните в Централната избирателна комисия партии и коалиции, както и да предотврати повторения или сходства в наименованията. Въпреки че 104 депутати подкрепиха идеята, 61 гласуваха против, а 63 се въздържаха, което не беше достатъчно за приемането ѝ.

Тези решения отразяват динамиката в новия парламент и показват, че въпреки някои разногласия, депутатите са способни да постигнат консенсус по ключови въпроси, свързани с организацията на работата им. Запазването на структурата на комисиите подсказва желание за continuity и ефективност в законодателния процес, докато дебатите около наименованията и представянето на парламентарните групи показват нюансите в политическите позиции и стремежа към ясна идентификация в рамките на Народното събрание.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари