25-годишна жена разказва какво е пост-Ковид синдром
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Тя е млада, атлетична, без никакви заболявания. Изкарва лека форма на Ковид-19 и бързо се възстановява. Но пет месеца по-късно 25-годишната германка изпада в тежка здравословна криза. Диагнозата: пост-Ковид синдром, разкрива Дойче Веле
Ребека е на 25 години: млада и атлетична жена без никакви заболявания. Когато през април миналата година се заразява с коронавируса, тя успява бързо да се справи с болестта. Само след две седмици младата жена, която по професия е социална педагожка и работи в детски дом, отново се връща на работа.
Симптомите на т.нар. пост-Ковид синдром
Но пет месеца по-късно всичко се променя: Ребека започва да се задъхва при качване по стълби, чувства се силно изтощена и трудно може да се концентрира. Личният лекар я изпраща на прегледи при пулмолог, кардиолог и невролог. Бързо става ясно, че Ребека има възпаление на сърдечния мускул. Освен това левият ѝ бял дроб все още е силно засегнат от болестта. „Никога не съм вярвала, че млад и физически активен човек като мен може да пострада толкова сериозно от този вирус", казва 25-годишната жена.
Днес Ребека знае, че страда от т.нар. пост-Ковид синдром. Така учените наричат симптомите, които остават или се проявяват за пръв път месеци след заболяването. „При някои пациенти могат да минат и шест месеца, а оплакванията са понякога толкова тежки, че се налага да постъпят в болница“, казва Ремберт Кочула, пулмолог в клиника за рехабилитация на боледували от Ковид-19.
Типични симптоми на пост-Ковид синдрома са хронична отпадналост, проблеми със сърцето и с концентрацията, задух и кашлица. Учените се позовават също на изследване от китайския град Ухан, което показа, че три четвърти от пациентите са продължили да имат оплаквания и шест месеца след изписването им от болницата.
Не е ясно каква част от хората в Германия, преболедували Ковид-19, са развили въпросния пост-Ковид синдром. Една от причините за това е, че късните последици от заболяването не се регистрират от института „Роберт Кох", а всички преболедували се смятат за излекувани.
Друга причина е, че много от засегнатите изобщо не знаят, че страдат от пост-Ковид синдрома. „По време на първата вълна миналата пролет лекарите се концентрираха основно върху проблемите с белите дробове. Днес обаче знаем, че имаме нужда от по-широка диагностика", казва пулмологът Ремберт Кочула. Защото от заболяването могат да бъдат засегнати също сърцето, бъбреците, мозъкът и кръвоносните съдове. Затова личните лекари трябва да бъдат нащек при контролните прегледи и при съмнение да изпращат пациентите към съответния специалист, казва Кочула.
"Пост-Ковид синдром при 50% от пациентите"
„Да си излекуван не означава непременно, че си здрав", предупреждава и Йордис Фромхолд от клиниката „Медиан" в Хайлигендам. По думите на д-р Фромхолд, до 50 процента от пациентите в клиниките развиват по-късно пост-Ковид синдром.
В Германия вече заработиха т.нар. пост-Ковид амбулатории, в които лекари от различни специалности преглеждат пациенти с такава симптоматика и при нужда ги насочват към съответните специалисти. Такива центрове има вече в градовете Кил, Хамбург, Хановер, Йена и Мюнхен.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе