200 мъже в народни носии спазиха 200-годишната традиция
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Мъжкото хоро в Калофер тази година не се разедини. Над 200 мъже в народни носии изпълниха вчера спазваната от над 200 години традиция рано сутринта на Богоявление да пеят народни песни и да играят хоро за здраве и берекет в ледените води на Тунджа. Чак когато кръстът бе изваден от най-малкия участник в хорото – 5-годишния Стилиян Радойнов, едва тогава в студената река влязоха туристите. Така гостите на града на Ботев уважиха призива на кмета Румен Стоянов да не опорочават празника и да тачат традициите на калоферци.
„Скъпи приятели, оставете калоферци да направят празника така, както вие желаете да го видите. Действително всички на хорото
Добре дошли винаги при нас в Калофер. Ние сме гостоприемен град. Гостоприемни хора сме. Но все пак да не разваляме традициите, моля ви, всички приятели и гости, които не знаят за какво става дума, да бъдат по-настрана или малко по-отзад”. С този призив още в 7 часа вчера сутринта се обърна към насъбралите се край река Тунджа стотици хора от цялата страна кметът на града -.Румен Стоянов. До този призив на градоначалника се стигна, след като в две поредни години мъжкото хоро на Калофер се разцепи. Младите, които бяха недоволни от това, че в реката влизат пияни полуголи мъже, които не знаят традиционните народни песни и не познават ритуала отиваха на горното течение на реката. Други калоферци пък оставаха на традиционното място, където от над 200 години местният свещеник хвърля кръста в Тунджа. Вчера празнуващите се обединиха с идеята традициите, предавани от поколения, да бъдат спазени. За първи път от десетилетия река Тунджа бе замръзнала и се наложи преди хороводците да влязат в ледените води, ледът да бъде разбит. Това бе окачествено от присъстващите хора като поличба за добра и здрава година.
„За първи път влизам в реката и вътре ми беше студено. В реката се влиза за здраве и се пеят народни песни.
Пожелах си здраве
на мен и на братчето ми, което скоро ще стане на 2 години”, каза 5-годишният Стилиян. Традицията в Калофер е който възрастен мъж хване кръста, да го даде на най-малкия участник в хорото. Тази година това бе Стилиян, който бе внесен в реката от своя вуйчо. Родителите на момченцето Николай и Христина са от Калофер, но живеят и работят в София, разкри близка на семейството им. Най-възрастният участник пък се оказа на 70 години, каза кметът на Калофер Румен Стоянов.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...