20 000 жилища са опасни за хората
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
У нас има 44 000 блока на възраст 40 и повече години.
По последни данни, в България има общо над 4 милиона жилища, като поне 20 000 от тях са в стари и зле поддържани сгради. Това, от своя страна, носи пряк риск за живота и здравето на техните обитатели.
За всички тези опасни жилища съществуват две възможности - или спешно да бъдат обледвани и цялостно оздравени, или да бъдат съборени. И в двата случая, обаче, са необходими много пари, пише вестник Сега.
За проблема алармира Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС), която бе учредена преди дни. От там напомнят, че панелните блокове, строени основно през 60-те и 70-те години на миналия век, вече наближават края на експлоатационния си живот. Т. нар. професионални домоуправители смятат, че отговорност за проблема носят всички - собствениците на апартаменти, местни власти и държавната администрация.
Още през 2011-2012 г. експерти повдигнаха темата, че след 2020 г. най-старите панелки ще станат опасни за хората, ако не бъдат цялостно реновирани.
Засега не е ясно как държавата ще реши въпроса с престарелия жилищен фонд. По официални данни на ресорното минитерство, у нас има 44 000 блока на възраст 30, 40 и повече години. Всички те трябва да бъдат обновени, за да е удължи срокът им на експлоатация.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева