137 години библиотечно дело в Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Изложба проследява 80 години история на печатното дело
В навечерието на своя 137-и рожден ден Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе представя уникална изложба, която разкрива богатата история на книгопечатането в града от 1864 до 1944 година. Експозицията е подредена във фоайето на втория етаж на културната институция.
Изложбата проследява развитието на печатното дело в крайдунавския град, започвайки от създадената в края на 1864 година печатница на Дунавската област. След Освобождението се открояват емблематични печатници като тази на Любен Каравелов, печатницата на вестник "Славянин", печатница "Роглев", "Перец Йосиф Алкалай", "Спиро Гулабчев" и други.
Безценни издания от три исторически периода
Експозицията представя книги, подредени в три хронологични периода - от 1864 до 1878 година, от 1879 до 1900 година и от 1901 до 1944 година. Сред най-ценните експонати е "Божественото и Священо Евангелие на Господа нашего Иисуса Христа" от 1865 година - една от първите книги, отпечатани в Русе от свещеника Ненчо Несторов.
Русе - пионер в българското книгопечатане
Градът на Дунава се утвърждава като важен център на просветата и културата, за което свидетелстват първият български "Учебник за земляделието" от Цани Гинчев (1871 година) и "Селскоступанска неорганическа и органическа химия" на Димитър Енчев от същата година.
Първи стъпки в нотното печатане
Русе има pionерска роля и в отпечатването на нотни текстове. Изложбата включва "Учебник по нотно пеене" (1890) на Атанас Паунов, както и емблематични произведения като "Гроздоберски хора за пиано" и маршовете "С крилата на орела Оп.7" и "Към Македония Ор. 1" от Михаил Константинов.