12-годишни пият алкохол с амфетамини
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Драстично се увеличава употребата на психоактивни субстанции от деца. 12-13-годишни пият алкохол в комбинация с амфетамини. Все повече млади жени пият.
Това алармира Соня Тотева, директор на Държавната психиатрична болница за лечение на алкохолизъм и наркомании – Суходол, на дискусия за психичното здраве, организирана от депутата от ПФ Султанка Петрова (ВМРО) в парламента, съобщи БТА.
Както стана ясно, близо 30% от българските ученици са употребявали 40 и повече пъти алкохол в живота си, като това са 36% от момчетата и 22% от момичетата. 2/3 от учениците са пушили поне веднъж, 1/4 от 16-годишните са опитвали наркотици.
Все по-млади и все повече жени посягат към алкохола и психоактивните вещества. Това става ясно от изнесени данни на Националния център по наркомании и на Института по обществено здраве, предаде БНР.
Тотева потвърди, че има и увеличаване на броя на жените, които употребяват и злоупотребяват с алкохол и комбинация бензодиазепини с алкохол.
Алкохолната и психиатрична зависимост е хронично рецидивиращо заболяване, каза Тотева.
Тя уточни, че количествата нерискова алкохолна употреба е бира от 330 мл, 50 милилитра концентрат или една чаша вино.
Психичното здраве – остър проблем.
Тотева коментира, че в болницата в Суходол има недостиг на медицински кадри, но има голям интерес от страна на социалните работници и психолози.
Работи се по проекти за обучение на специалисти за т.нар. краткосрочни интервенции.
Гълъбина Тарашоева от Центъра за психично здраве „Проф. Никола Шипковенски“ обясни, че психичната болест не е само медицински, но и социален проблем, тъй като липсва съзнание за болест, а при липса на лечение има вероятност за рисково поведение.
Затова, по думите й, е нужен интегративен модел на психичното здравно обслужване. Тарашоева допълни, че съвременната психиатрия е психиатрия в общността.
Нужно е диференциране спрямо различните потребности на болните.
Например психиатричните отделения в многопрофилните болници имат много важно място, но не могат да изпълняват функциите на центровете за психично здраве, които са за кризисни интервенции, тоест за остри състояния, свързани с краткосрочно хоспитализиране и бързо ресоциализиране, обясни Тарашоева.
Според нея са необходими промени в Закона за лечебните заведения за диференциране на различните по профил психиатрични лечебни заведения и изменения в Закона за здравното осигуряване във връзка с остойностяване по дейности в различните психиатрични лечебни заведения.
„Финансирането на психосоциалната рехабилитация трябва да премине от МТСП към МЗ“, смята тя.
Теменужка Матева, директор на Центъра за психично здраве – Русе, коментира, че психичната болест не е заразна, но равнодушието е и именно то е опасно.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Председателят на Общинския съвет в Две могили е подал...
България е сред водещите в света по консумация на алкохол
Аналена Бербок: Бенямин Нетаняху може да бъде арестуван, ако...
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...