11 причини защо не сваляме килограми
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Темата за килограмите е болезнена за много хора
Понякога става така, че въпреки часовете, които посвещаваме на спортуване, въпреки цялото внимание, с което броим хапките си, кантарът безмилостно не мърда нито грам надолу. Признаваме, че това е доста обезкуражително, пише Обекти
Ето някои възможни причини да не сваляме килограми:
1. Не се наспиваме. Липсата на сън се отразява върху цялостното състояние на организма ни. Води до намаляване на продуктивността; забавяне на метаболитните процеси; предизвиква стрес, нервност, напрежение.
2. Недостатъчно фибри с храната. Те подпомагат чревната флора и предотвратяват преяждане. Срещат се най-вече в овесените ядки, в много плодове и зеленчуци. Има ги в броколи, грах, спанак, леща, боб, къпини, малини, круши, авокадо, пълнозърнесто, ечемично или овесено брашно, бадеми, орех и много други. Не бива да се прекалява с тях обаче, защото могат да доведат до обратния ефект.
3. Не пием достатъчно вода. Тя е жизненоважна, а ползите ѝ са свързани не само с добрата хидратация на организма, но и с потискане на апетита.
4. Прекалено много мазнини в храната. Тези храни са не само пречка към отслабването, но са и опасни за здравето. Играят съществена роля при затлъстяване, хипертония, сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза; както и при фамилна предразположеност към инфаркт, исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност.
5. Недостиг на протеини. Най-често протеините се асоциират с животински продукти, но в природата съществуват и други много добри източници на протеин, а именно растенията или растителните протеини. Недостигът на протеини възпрепятства отслабването, но също е и причина за други проблеми като косопад, чувствителна кожа, чупливи нокти, болки в ставите и други.
6. Много висококалорични ястия. За съжаление, обикновено те са и най-вкусните. Избягвайте паста и всякакви тестени изделия, шоколад, фъстъчено масло, високомаслени млечни продукти и други.
7. Прекалено кардио, малко силови упражнения. Бягането и карането на колело са чудесни физически занимания, но ако се прекалява с тях, тялото се приспособява и ги възприема като нещо естествено, затова и просто поддържате форма, но не сваляте килограми. Затова е необходимо да се натоварвате допълнително, за да работят добре мускулите.
8. Хранене веднъж на ден. При това – обикновено на вечеря. Голяма грешка, но и често срещана. Натоварен ден в работата, в университета, в училище – примрели от глад, на вечеря поглъщаме възможно най-много храна и си лягаме. Това е най-сигурният начин не само да не свалите, но да качите килограми. Хранете се по няколко пъти на ден в по-малки количества, а не веднъж, но като за световно.
9. Прекаляване с преработените храни. За преработени се считат всички продукти, които са преминали през поредица от механични или химически преработки, извършени с цел подобряване на търговския вид и увеличаване срока на годност. Тези храни обикновено се продават в пакети или в кутии и съдържат повече от една съставка. Откажете се от „фаст фууд“, понички, пици и подобни.
10. Бързо хранене и малко дъвчене. Когато сме прегладнели, имаме навика да поглъщаме големи количества храна за малко време, като съвсем несъзнателно я сдъвкваме колкото да я преглътнем. Продължителното сдъвкване на храната до превръщането ѝ в еднородна смес е в основата на добрата храносмилателна система, и е гаранция за ненатрупването на излишни килограми. Около 25 сдъвквания са достатъчни да я превърнат в полутечна.
11. Вманиачаване. Ако се теглите от сутрин до вечер и мислите само за грамове и килограми, най-вероятно нищо няма да се случи или поне така ще ви се струва. Успокойте се и се мерете веднъж седмично – желателно е да бъде по едно и също време от денонощието.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...