11 330 373 лева без ДДС ще разпръснат във въздуха срещу лисици
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
АТАКА пита – лисиците и консорциумът по-важни ли са от увеличаването на детските, оградата по границата и доходите на пенсионерите, защото за всяка лисица се падат по три минимални пенсии?
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна от вторник първата за 2016 г. ваксинация по въздух срещу бяс при дивите хищници. Десет специално оборудвани самолета ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха.
11 330 373 лв. без ДДС ще струва ваксинирането до 2017 година. 2/3 от средствата идват по линия на ЕС.
Това е втората кампания срещу заразата. Началото е поставено през 2009 г. и е било на стойност 12 986 412 лв. без ДДС. Любопитно е, че и двете обществени поръчки се печелят от една и съща компания – консорциум „Биовета Еър”, стана ясно от разследване на „OFFnews”.
Така сумата надхвърля 24 млн. лв. за последните 7 години.
Справка в Агенцията за обществени поръчки показва, че други участници не се явяват на обявените търгове. Преди две години консорциумът прибира от БАБХ 3 544 200 лв. за ликвидиране на болестта бяс чрез орална ваксинация на всички лисици на територията на страната.
Тогава дружеството е избрано от изпълнителния директор на държавната институция Пламен Моллов без обществена поръчка, като е използвана практиката „договаряне без обявление”.
В тръжната документация изборът на дружеството е оправдан с факта, че е спечелило подобен търг и година по-рано.
При миналогодишната оферта консорциумът предлага единична цена за ваксина – 0,90 лв. без ДДС и 0,96 лв. също без данък за прилагане на медикамента. Общо ЩЕ БЪДАТ ДОСТАВЕНИ 6 128 760 ВАКСИНИ
На един квадратен километър се изхвърлят по 20 бр. ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 м. Мястото на всяка пусната примамка се отбелязва с помощта на GPS-система, съобщават от БАБХ. И за най-непросветените става ясно обаче, че за да се фиксира примамката с размери на кибритена кутийка, би трябвало да се използват шпионски спътници. Може би за това разхвърлянето на примамките ще струва близо 6 млн. лв.
ОПАСНИ ЛИ СА ВАКСИНИТЕ
Ветеринарните лекари препоръчват хората да не ги пипат, защото може да бъде опасна за тяхното здраве. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни.
В тях обаче има тетрациклин, който се използва като маркер дали лисицата е изяла примамката. За да се установи това, се налага избиването на определен брой лисици, които да бъдат изследвани, което пък възмущава еколозите.
Националната програма за контрол и изкореняване на болестта бяс чрез ваксинация на лисиците се изпълнява вече седма година и се съфинансира от ЕК, а м. г. правителството отпусна над 4,5 млн. лв. допълнително за медикамента.
НЯМА АКТУАЛНИ ДАННИ КОЛКО СА ЛИСИЦИТЕ У НАС
През 2013 г. МЗХ приема Национална програма за контрол и изкореняване на болестта бяс на територията на България чрез орална ваксинация на лисиците срещу бяс. В нея се констатира, че всяка година у нас се доказват средно по 10-20 случая на болестта при животните, като те се регистрират предимно в Северна България.
Според Стратегията за развитие на ловното стопанство в България 2012 – 2027 г., изготвена от Лесотехническия университет, популацията на лисиците у нас е между 39 000 и 43 000. Простата сметка показва, че за всяка българска лисица са похарчени 558 лв., за да не побеснее.
АТАКА пита – лисиците и консорциумът по-важни ли са от увеличаването на детските, оградата по границата и доходите на пенсионерите, защото за всяка лисица се падат по три минимални пенсии?
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Българка провокира с иновативен поглед към традицията на...
Зъботехник грабна титлата „Мистър София"
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...