БАБХ започва ваксинация на лисиците срещу бяс

0
Ваксиналните примамки са опасни за човека, затова не бива да бъдат пипани, предупредиха от Агенцията
Ваксиналните примамки са опасни за човека, затова не бива да бъдат пипани, предупредиха от Агенцията

Ваксиналните примамки са опасни за човека, затова не бива да бъдат пипани, предупредиха от Агенцията

От утре, 4 ноември 2023 г., Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) предвижда да стартира есенната орална ваксинация на лисиците срещу бяс.

Ваксинацията ще се осъществява чрез специално оборудвани самолети и на ръка. Тя ще обхване 50-километровата зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната, както и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав. Кампанията ще обхване 23 области. В нелетателните зони, както и край водоемите и населените места, ваксините ще бъдат заложени ръчно.

Примамките ще бъдат разпръснати от около 1,5 мил. от въздуха на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Край АЕЦ „Козлодуй" и София примамките ще се разпръскват ръчно от специално обучени хора.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. Ветеринарните лекари препоръчват те да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар.

Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките. Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин и серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.

Кампанията по ваксинация ще продължи през целия месец ноември, като самолетните пръскания ще се определят и ще зависят от атмосферните условия.

Припомняме, че болестта бяс е опасно вирусно заболяване, което засяга всички бозайници и човека, с фатален край. Дивите хищници са основен резервоар на болестта бяс у нас, като това са главно лисиците и в по-малка степен чакалите. Ваксинацията е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари