Отсрочваме заема, а после застраховката
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Хората с кредити, които са останали без работа, е по-добре да поискат от банката отсрочка на вноските, дори да имат застраховка “Безработица”, коментира за “Труд” кредитният консултант Тихомир Тошев.
Човек може да остане безработен 1-2 години. “В повечето случаи застраховките покриват вноските за период от 6 до 9 месеца, не за цялото време, през което човек е без работа. Смята се, че за този период човек би трябвало да се справи със затруднението и да си намери нова работа”, каза Тихомир Тошев.
“Очакванията ми са, че голяма част от хората, които имат застраховка с клауза “Безработица”, ще се възползват от мерките, които предлагат банките за защита на кредитополучателите в настоящата криза, а застраховката ще остане за периода след това”, допълни експертът. Ако след гратисния период на банките хората продължат да са безработни, тогава ще имат възможност да ползват и застраховката “Безработица”. Така ще имат облекчение за вноските за по-дълъг период – ползвайки първо отсрочката на банките, а после и застраховката.
В момента голяма част от ипотечните кредити са отпуснати без застраховка “Безработица”, въпреки че след кризата през 2008 г. тези полици бяха масови. “Причината е, че безработицата не беше нещо, което притесняваше много хората през последните 3-4 години, когато се теглиха много ипотечни кредити. И по-малко избираха да се застраховат дългосрочно за такъв риск”, каза кредитният консултант.
Клаузите “Безработица” в полиците са доста специфични по отношение на това в кои случаи застрахователят ще покрие вноските по кредита за определен период от време. Ако човек е в неплатен отпуск не може да се възползва от застраховката. Хората, които са с намалени доходи, или хазната изплаща част от заплатите им по схемата 60:40 също не могат да ползват полицата. Ако човек си тръгне от фирмата по взаимно съгласие застраховката също не може да бъде активирана. Само при съкращение в резултат на някакъв проблем в компанията полицата “Безработица” ще покрие няколко вноски по кредита.
Със сигурност ще има ръст на бързите кредити, защото винаги в периоди, когато хора остават без работа и доходите им намаляват, те прибягват към бързи кредити, каза Тихомир Тошев. При банковите кредити има намаление на интереса към тях, но той не спира, продължи той. Хората, които не са засегнати от кризата, ходят на работа и получават доходи, продължават да търсят ипотечни и потребителски заеми за покупка на жилище или за да решават належащи нужди на семейството. Хубавото на пазара в момента, е че банките продължават да кредитират клиентите, лихвите се запазиха на нивата от преди кризата с коронавируса и хората, които се чувстват сигурни да направят такава сделка, могат да разчитат на финансиране, каза кредитният консултант Тихомир Тошев.
При 90% обработени протоколи: Калин Джорджеску води на...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ