Обратните спортисти

0
“Дори в най-толерантните страни като Канада дискриминацията и хомофобията все още са широко разпространени”
“Дори в най-толерантните страни като Канада дискриминацията и хомофобията все още са широко разпространени” Снимка: kerryannbutler.com

Едва един процент от хората смятат, че хомосексуалните са напълно приемани в спортните среди, сочат данните от ново международно проучване за хомофобията, публикувани днес от AFP.

В рамките на изследването са били интервюирани близо 9500 души. То е поръчано от граждански комитет от Сидни, организирал ръгби мач за гейове. Данните на социолозите сочат, че малко гейове, лесбийки и бисексуални са приемани добре в отборните спортове.

“Дори в най-толерантните страни като Канада дискриминацията и хомофобията все още са широко разпространени”, се казва в доклада от изследването.

Участниците, повечето от които са от Австралия, Великобритания, Канада, Ирландия, Нова Зеландия и САЩ са били единодушни, че спортните фенове не са толерантни към хомосексуалните.

Около 78% от анкетираните отговарят, че гейовете не би било безопасно за гейовете да говорят открито за своята сексуалност или да показват привързаност едни към други публично.

Респондентите смятат и, че е най-вероятно хомофобията по време на спортни събития да идва от трибуните (41%) или по време на часове по физическо възпитание в училище (21%).

Макар изследването да не е академично и данните да са събрани от маркетинговата агенция Repucom, те са разгледани от седем водещи експерта по хомофобията в спорта, включително Каролин Симънск от университета Виктория в Мелбърн.

“Някои хомосексуални могат да се развиват добре в спортните среди, но много други се чувстват задължени да прикриват своите сексуални предпочитания, за да продължават да работят това, което обичат. Така на тях се налага да следят внимателно всяка своя дума и да поддържат имидж на хетеросексуални”, казва тя.

По думите й всички тези усилия за прикриване на идентичността на атлетите може да им попречи да се наслаждават на своята работа и да подобряват представянето си.

Друг преподавател от университета, Грант О’Съливан, смята, че ежедневния хомофобски език като размяната на шеги на терена или в съблекалнята поставя гейовете в спорта под невероятно напрежение.

“Често този език не цели да нарани някого, но може да бъде много вреден за хората, които опитват да изяснят своята сексуалност”, казва той.

О’Съливан смята за особено притеснителен факта, че негативните преживявания могат да започнат още от ранна възраст и да накарат много хомосексуални изобщо да не се захващат със спорт.

Настоящият футболист на “Лос Анджелис Галакси” и бивш играч на “Лийдс” Роби Роджърс, който е сред малкото професионалисти, обявили открито своята хомосексуалност, казва, че се надява изследването да провокира промяна.

“Това може да започне от всеки спортист или фен, който реши да не използва хомофобски език, дори с хумористични цели”, казва той.

През август 2014 г. първият футболист в историята на Националната футболна лига в САЩ, който открито призна, че е гей, бе оставен извън състава на своя “Сейнт Луис Рамс”.

Играчът, който бе избран в края на колежанския драфт, не успя да попадне в списъка с 53 играчи. Това се случи въпреки факта, че Майкъл Сам беше определен за най-добър защитник в колежанското първенство.

Източник: ureport.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари