Мантинелата на абсурда

0
Тя е дълга 1200 метра и по откъслечни обяснения от АПИ, се прави заради безопасността на пътя
Тя е дълга 1200 метра и по откъслечни обяснения от АПИ, се прави заради безопасността на пътя Видео: БГНЕС

Възможно ли е да развиваш частен бизнес поне десет години, да имаш всички лицензи и разрешения, да си плащаш данъците и една сутрин да установиш, че някой е заградил имота ти така, че нито може да влезеш, нито да излезеш с кола от него.

Оказа се възможно. Без никакво уведомление, че нещо предстои, без да бъде представен никакъв документ, изпълнители, наети от АПИ, поставиха вчера непрекъсната мантинела по пътя Коматево- Първенец и, без да им мигне окото, отрязаха достъпа до няколко частни фирми, които се намират там- Градински център, Агроаптека и транспортна фирма, автосервиз, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Абсурдите не спират дотук. Мантинелата огражда път от републиканската пътна мрежа, но на практика е поставена в общински селски път, който минава успоредно на другия пред сградите на фирмите.

През есента всички те са започнали процедура в община Родопи, с която да им разрешат да си изградят вход и изход на селския път. По време на зимния сезон строителството не е разрешено, а от 1 април, когато може да започне...няма как да стане, защото мантинелата вече е поставена.

Тя е дълга 1200 метра и по откъслечни обяснения от АПИ, се прави заради безопасността на пътя. Но не е необходимо да си експерт, за да видиш как днес клиенти на фирмите оставят колите си от другата страна на пътя и пресичат, за да прескочат мантинелата. По този начин се правят и доставките.

Абсурдите в тази ситуация край нямат. Сред пострадалите има човек, който е платил за разрешително за строеж и е имал намерение да издигне складово помещение. Сега нито може да строи, нито да си върне обратно парите за разрешението.

Собственикът на Агроаптеката посочва препълнен контейнер за боклук, който няма как да се натовари в камиона за смет. Няма откъде да мине. Такса смет, обаче, е платена и тя възлиза на 2 000 лева.

Когато в община Родопи са се оплакали, че няма да плащат за нищо, оттам са ги заплашили с глоба. Но как да влезе сметосъбирачът? Това не е наша работа, са отговорили. Същият отговор получават хората, които развиват частен бизнес зад злополучната мантинела от всички, които попитат.

Директорът на АПИ няма време за тях, защото три дни поред имал спешна работа, работниците изпълнители нищо не знаят, ръководителят на обекта идва само с полиция, никой не им представя никакъв документ за тази мантинела.

Фирмите се намират срещу една от най- големите борси за плодове и зеленчуци в България- в Първенец. тук движението в определени месеци наистина става кошмарно, има и катастрофи. След поставянето на мантинелата не е ясно дали пикът на произшествията ще чака лятото.

Видимо в момента има напрежение на пътя. А ако стане пожар? А ако има обир? Много въпроси и нито един ясен отговор.

В момента някои коли все пак се решават да минават през отсек, останал недовършен в началото на селския път пред фирмите. Но и това пространство ще остане празно още някой друг ден, защото в другия край на мантинелата там вече е заграден и завоят.

С една дума обръчът се затваря. Георги Мрънков, собственик на Агроаптеката, е подал жалба в Районната прокуратура в Пловдив и се моли тя да бъде разгледана по-рано, защото със всеки ден се губят клиенти. Може ли една мантинела да погуби частен бизнес?

Не само може, но вече го прави. Край село Първенец, близо до Пловдив.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари