Кой брани летище София?
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Че "Летище София" си има проблеми, е ясно. То печели все по-малко, оказа се с блокирани 27 млн. лв. в КТБ, не може да си събере около 50 млн. лв. от "България ер" и скоро по думите на транспортния министър Ивайло Московски вероятно ще трябва да плати 42 млн. долара по делото с кувейтско-саудитския консорциум МАК/АДМАК за строителството на новата пистa. Преди да плати въпросните милиони обаче, държавната компания ще трябва трябва да направи разход за адвокатска защита. А въпросните 610 хил. лв. без ДДС ще отидат не някъде другаде, а в кантората на адвоката на Делян Пеевски Александър Ангелов "Авиора консулт". Така, макар да се движи на последни изпарения керосин, държавната компания е все така финансово полезна на модела "Кой".
Летището, разбира се, има нужда от правна защита. Проблем обаче е нелогичността на избора, липсата на аргументи как се е стигнало до него, а въпросът пропилени ли са и малките шансове на летището ще остане висящ. Накратко, първо, летището изпраща поканата за предоставянето на юридическите услуги до три кантори, избрани по неясни критерии. Второ - на фона на другите две по думите на адвокати фирмата победителка е пълен новобранец в арбитражните дела.
Колкото до делото, то напредва убедително към твърде вероятната негативна развръзка за столичната аерогара. През юни Софийски градски съд приема за неоснователни всички възражения на ответника и "признава и допуска до изпълнение на територията на Република България арбитражното решение" срещу "Летище София". А сега се чака решението и на следващата инстанция - Софийски апелативен съд.
И нека победи най-добрият
Договорът с кувейтско-саудитското обединение МАК/АДМАК (съвместна компания на Mohammed Abdulmohsin Al-Kharafi & Sons и Admak General Contracting Company) е подписан през 2003 г. Пистата и съпътстващата я инфраструктура са готови със закъснение през втората половина на 2006 г., като изпълнителят има финансови претенции заради забавянето поради проблеми с отчуждителните процедури. В договора има арбитражна клауза и съответно двете страни започват да решават финансовия си спор пред Международния арбитражен съд към Международната търговска камара - Париж. Решението в полза на МАК/АДМАК е от 28.09.2011 г., като към него има и допълнителното решение от 11.07.2012 г. За да се стигне до изпълнението на решението обаче, то трябва да премине и през българската съдебна система.
Няколко месеца след окончателното приключване на юридическата битка пред арбитража аерогарата не търси адвокат... до два дни преди Нова година. На 28.12.2012 г. е открита процедурата по договаряне без обявление за възлагане на обществена поръчка за предоставяне на юридически услуги, свързани с признаването и допускането на изпълнението на арбитражното решение от Париж. Мотивите за избора на този вид слабо състезателна процедура са, че е "налице фактическа и правна сложност по делото и съществен материален интерес за "Летище София". Необходимо е подробно запознаване с цялата преписка. Следва да се направи подробен анализ и избор на възможните линии на процесуална защита. Всичко това налага в най-кратки срокове избор на процесуален представител за защита интересите на "Летище София", пише в поръчката.
Поканени са три кантори - "Камбуров и партньори", "Георгиев, Тодоров и ко" и "Авиора консулт". Първите две са големи и разпознаваеми и имат опит в арбитражните дела. Вместо това обаче за победител е избрана младата и без арбитражен опит "Авиора консулт". Решението е взето бързо на 9 януари 2013 г., а на 15 февруари 2013 г. е сключен и договорът.
От летището не отговориха на въпросите на "Капитал", първо, на базата на какви критерии са подбрани точно тези три кантори и, второ, как изборът е паднал на "Авиора консулт". Единственият критерий, който става ясен от обявената поръчка за класиране на офертите, е "най-ниска цена". Източници, близки до летището, обаче разказаха пред "Капитал", че участниците са канени да влизат един по един, ценовите оферти не са били запечатани в пликове, които да се отварят публично пред всички, а избраната фирма е влязла последна, т.е. е възможно да е научила цените на останалите и да е обявила малко по-ниска цена.
По делата ще го познаете
Едноличен собственик на капитала на "Авиора консулт" е Александър Ангелов. В публичните си изяви банкерът Цветан Василев съобщи, че именно през 44-годишния адвокат Делян Пеевски е поискал да му се прехвърлят безвъзмездно пакетите от акции на БТК, двата мултиплекса, "Дунарит" и "Петрол" и след отказа на банкера е последвало срутването на КТБ. Характерно за Ангелов е, че не се афишира никъде, контакт с кантората му е трудно да се осъществи и дори в решението на Софийски градски съд не е отразено кой представлява летището.
Ангелов започва кариерата си през 1999 г. си в адвокатската къща на Тодор Батков - "Батков, Стоев, Ботев и сие", а собствената си "Авиора консулт" основава през 2009 г. В борда са бащата на Ангелов Параскев Параскевов и адвокат Гено Андреев. Параскевов е зам.-директор на Националната следствена служба от 1968 до 1992 г., а след това секретар на МВР, наблюдаващ НСС по времето на Жан Виденов. Адвокат Андреев пък е син на бившия зам.-директор на Националната следствена служба Румен Андреев и зам.-министър на вътрешните работи в кабинета на Станишев.
Връзката с Пеевски се появява през 2012 г. при покупката на недовършената сграда на ИПК "Родина", като купувачът в лицето на дружество, управлявано от майката му - Ирена Кръстева, се представлява от Ангелов. Той фигурира и като представител на офшорна компания, която придоби дяловете на Денис Ершов и Александър Мелник в "Петрол холдинг", като основен кредитор на групата "Петрол" беше КТБ. Той е и едно от най-често срещаните имена в списъка с посетители на Василев в КТБ, изтекъл в медиите, като последната му отбелязана визита е през февруари 2014 г., когато Василев и Пеевски вече си разпределят сферите на влияние.
Ангелов става известен на публиката това лято, след като придобива една трета от акциите на футболен клуб "Левски". После той изплува и от мътните води около "Булгартабак", след като на общото събрание на акционерите от 16 юли е отговарял от името на холдинга на въпросите на миноритарните акционери, а участието му не е вписано в протокола. Съдружникът му Гено Андреев от "Авиора консулт" пък е бил упълномощен да гласува на общото събрание на холдинга с книжата на оръжейния търговец Петър Манджуков, който притежаваше 5% от капитала чрез дружеството си "Табако инвестмънт". Седмица по-късно Ирена Кръстева купува компанията на Манджуков, а на 17 август дарява 90% от дяловете на Пеевски.
Дългата ръка до "Враждебна"
Следата на Делян Пеевски може да бъде видяна и на летището. Една от митичните силни фигури, преминали през летището в последните няколко години, е Валерий Томов. За него се знае, че е близък до Делян Пеевски още от времето, в което Пеевски отговаря за Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси". Там Томов е бил в дирекцията "Обществени поръчки, продажби и информационно осигуряване", като името му изплува и в информации за разработки на ДАНС за източване на държавния резерв. Томов влиза в съвета на директорите на летището с решение на Московски от 1 юли 2011 г. Освободен е на 4 октомври 2012 г., но източници от летището разказват, че той остава неофициално там още две години, като има кабинет и шофьор. Напуска аерогарата преди няколко месеца.
В хода на обществената поръчка изпълнителен директор на летището е Веселин Пейков, който още е там, но на друга длъжност. По време на конкурса председател на борда пък е Димитър Богданов. Адвокатът има опит като синдик на дълъг списък от компании. Той влиза в съвета на директорите на 23 септември 2009 г. и става негов председател, а на 5 октомври 2012 г., вече по времето на министър Московски, е преизбран.
От няколко години източници от летището твърдят, че дългата ръка на задкулисната власт отдавна е стигнала до терминалите на аерогарата и че е причината за част от проблемите й. Иронията е, че в предпоследното действие тя ще изиграе дори ролята на защитника, разбира се, не про боно.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...