Експерт разкрива методите на измамниците

1
Сред най-честите измами у нас са романтичните
Сред най-честите измами у нас са романтичните

Сред най-честите измами у нас са романтичните

Измамите са един от най-често срещаните криминални проблеми в България, особено когато става дума за възрастни хора. Мошениците използват различни методи и техники, за да постигнат своите цели. Важно е да знаем как да разпознаваме лицето на измамника и как да се защитим от неговите действия.

Как действат измамниците?

Началникът на сектор „Измами“ в Главна дирекция „Национална полиция“, Златка Падинкова, разкрива някои от основните методи, които измамниците използват, за да манипулират своите жертви. Според нея, измамниците избират жертвите си абсолютно на случаен принцип, като често причакват възрастни хора пред пощенски станции, градинки и обществени места.

Измамниците се представят за различни лица – полицай, социален работник, служител на НОИ или данъчен инспектор. Схемата на измамата обаче винаги е една и съща: разговорът рано или късно стига до пари. „Стигне ли разговорът до пари – това е сигнална лампа за това, че става дума за измама“, предупреждава Падинкова.

Как да разпознаем измамата?

  1. Сигнална лампа за пари: Независимо от това кой и по какъв начин се представя измамникът, ако разговорът стигне до пари, бъдете нащрек. Нито една държавна институция или легитимен служител няма да изисква от вас пари или ценности по този начин.

  2. Спешни действия: Измамниците често настояват за незабавни действия. В класическите телефонни измами, те държат жертвата в изолация, за да не може да осъществи контакт с друг човек.

  3. Неотложни ситуации: Сценариите, които измамниците представят, обикновено включват някаква неотложна и спешна ситуация, която изисква бързи действия.

Препоръки за защита

  • Прекъснете разговора: Ако се съмнявате, че разговаряте с измамник, незабавно прекъснете разговора. Не се оставяйте да бъдете манипулирани.

  • Не предоставяйте лична информация: Никога не давайте лични данни, банкови детайли или друга чувствителна информация по телефона или онлайн.

  • Свържете се с близки или приятели: В случай на съмнение, обсъдете ситуацията с близки хора или се свържете с полицията.

Романтични измами

Романтичните измами са друг вид престъпления, които засягат жени между 40 и 80 години. Мошениците, най-често чуждестранни граждани, се представят за военни лекари, военнослужещи или капитани на кораби. Те осъществяват връзката онлайн и често казват, че са изпратили подарък, който е задържан в чужбина и за освобождаването му са необходими пари.

Как да се предпазим от романтични измами?

  • Бъдете подозрителни към нови онлайн връзки: Особено ако новият ви приятел иска пари или други ресурси.

  • Не изпращайте пари на непознати: Независимо от историята, която ви разказват, никога не изпращайте пари на хора, които не познавате лично.

  • Проверете информацията: Потърсете информация за човека, с когото общувате, и бъдете внимателни към неясни или противоречиви детайли.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари