Бум на респираторните заболявания
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Най-високо е нивото на заболеваемост при пациентите до 4-годишна възраст
Бум на респираторните заболявания у нас, сочат официалните данни на Центъра по заразни и паразитни болести, предаде bTV.
Най-високо е нивото на заболеваемост при пациентите до 4-годишна възраст – 560 инфектирани на 100 хиляди деца. Следват тези между 5 и 14 години.
Най-интензивно респираторните инфекции се разпространяват в областите Варна, Пазарджик и Смолян.
От началото на есента броят на заразените с различни инфекции постоянно расте. За миналата седмици в Центъра по заразни и паразитни болести са установени над 4000 случая на респираторни заболявания. В приемния кабинет на Александровата болница на 12-часова смяна преминават по над 30 деца. Засега случаите на грип са единични, но малко по малко и те се увеличават.
От миналия четвъртък 8-годишният син на Мария се лекува в Александровска болница. Стига до там след като развива пневмония вследствие на усложнения от вирус, започнал с температура и кашлица.
„Явно не е била излекувана първичната инфекция и затова стигнахме дотук. След като се оказа, че трябва да бъде хоспитализиран - се оказа, че в цяла София няма легла за деца. Тук имаше едно последно и имахме късмет“, каза майката на детето Мария Петрова.
Бум на инфекциите забелязват и лекарите.
„Клиниката ни е почти изцяло запълнена, за жалост. Приемаме деца с пневмонии, с бронхиолити, ларингити. В момента върлува вирус с трудна за овладяване температура, която често се повишава до над 38,5“, заяви педиатърът д-р Кристин Генкова.
Педиатърът съветва родителите на деца до 2 години да са бдителни особено при непреминаваща висока температура.
„Тогава е добре да се направи консултация с педиатър, да се назначат изследвания и да се прецени има ли нужда от друго лечение. Ако има затруднено дишане, родителят трябва веднага да се консултира с лекар“, допълни д-р Генкова.
В момента върлуват много вируси, казват експерти.
„Лидер е респираторно-синцитиалния вирус. Той поначало не води до тежки заболявания, но при кърмачета може да доведе до пневмония и бронхиолит. Заради COVID ограниченията се натрупа неимунно население. Циркулацията, която нормално наблюдавахме, беше задържана и сега наблюдаваме компенсаторна реакция с повече заразени“, отбеляза проф. Ива Христова.
Увеличават се и случаите на грип, като лекарите очакват броят им да продължава да расте.