Бонония оживява
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Римски фестивал ни връща в някогашния град Бонония
Късноантичният римски фестивал ще пресъздаде историческата атмосфера на някогашния град Бонония (римското наименование на Видин), съобщиха от Община Видин. Събитието ще бъде официално открито от 10:30 ч. в Крайдунавския парк, в близост до крепостта "Баба Вида“ и Розариума.
Най-вълнуващата атракция за всички присъстващи ще бъде акостирането на реконструиран римски кораб, тип "лусория“, на Дунавския бряг (около 16:30 ч. при Градския плаж).
Атрактивният плавателен съд е с международен екипаж от над 7 държави и започва своето пътуване по река Дунав от средата на месец юли тази година. Лусорията представлява реплика от IV в., изградена през последните 2 години от екип от професионалисти и доброволци по метод, максимално близък до този, който са използвали самите римляни.
Фестивалът цели да представи на всички зрители значимото наследство от онази епоха, въвличайки ги в римския бит, култура, традиции и занаяти. Любителите на зрелищни сцени ще могат да се насладят и на епичната битка между римските легиони и варварските наемници.
Събитието се организира от Национален туристически клъстер "Българският пътеводител“, Асоциация на Дунавските общини "Дунав“ и Център за интерпретиране на наследството, с участието на групи за исторически възстановки и с любезното домакинство на Община Видин.
Описаните инициативи са част от дейностите по проект Living Danube Limes - Валоризиране на културното наследство и насърчаване на устойчивия туризъм чрез съживяване на общото наследство по Дунавския лимес като основа за културен маршрут, финансиран по Програма за транснационално сътрудничество "Дунав 2014-2020“, в който Регионален исторически музей - Видин е асоцииран партньор.
Римското наследство е част от историята и развитието на целия Дунавски регион. Неговата археологическа и туристическа стойност могат да послужат както за свързваща сила между съвременните съседни държави по поречието ѝ, така и за постигане на социален и икономически ръст в борбата със свиващите се процеси.
Благодарение на проект Living Danube Limes Бонония е избрана за пилотен обект за България и включена в мрежата на Дунавския лимес, осигурявайки ѝ допълнителни геофизични проучвания и реконструкция с виртуална реалност (с включване в специализиран уебсайт и мобилно приложение).