5 съвета при болно гърло
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Болката в гърлото най-често се появява внезапно и проваля всичките ни планове
Трудно е да останете активни, да продължите да работите или да се насладите на любимите си занимания през свободното време, когато гърлото ви боли толкова много, че ви е трудно даже да преглъщате.
Дори възпаленото гърло да не е придружено от други симптоми на настинка, което е възможно при неинфекциозния характер на заболяването, то все пак ще наруши нормалното ви ежедневие в продължение на няколко дни. Как да облекчим болката в гърлото? Достатъчно е да изпълните няколко прости условия, пише Здравето
Условие първо: правилно хранене
От една страна, болката в гърлото затруднява преглъщането. От друга страна, прекалено горещата, пикантна, груба, студена храна сама по себе си може да причини възпаление или да изостри съществуващия дискомфорт. Затова си струва да преминете на специална диета по време на лечението: яжте храна с деликатна текстура, без груби частици и комфортна температура - топла.
Оптималното решение би било пюре от задушени или варени зеленчуци, супи, бульони, извара, масло, пастети, не твърдо сварени яйца.
Храната трябва да е богата на витамини и достатъчно мазна - мазнините имат омекотяващ ефект, допринасят за заздравяването на възпалените лигавици. Под забрана са острите подправки с изключение на лука и чесъна - естествените етерични масла, които се съдържат в тях, имат антибактериален ефект.
Продуктите, които могат да предизвикат алергична реакция, трябва да се консумират с повишено внимание. По-специално, цитрусовите плодове и медът се считат за класика при всякакви настинки и те наистина са полезни, но само за тези, които не са алергични към такива продукти.
Условие второ: пийте обилно течности
По време на заболяване организмът неизбежно губи течности, особено, ако болката в гърлото е придружена от хрема и треска. Но дори и само гърлото да ви боли, то все пак се нуждае от хидратация. Всички напитки, както и храната, трябва да са топли.
Препоръчват се чайове (черен, зелен, билков), мляко, бульони, отвара от шипка, топли компоти. В чая или млякото можете да добавите, ако нямате алергия, мед, джинджифил, щипка канела - те имат антибактериален ефект.
Условие трето: комфорт за гърлото
Вдишаният въздух не трябва да е сух - това само ще влоши дискомфорта и ще забави възстановяването ви. Овлажнявайте въздуха с помощта на специални домакински уреди - овлажнители или чрез поставяне на стайни растения и съдове с вода. Използването на климатик в помещението не се препоръчва.
Разбира се, трябва да спрете да пушите - поне докато се възстанови лигавицата на гърлото. Цигареният дим и катраните са най-силният дразнител за гърлото и сами по себе си могат да причинят хроничен дискомфорт при преглъщане и болка.
Друго важно условие за комфорт в гърлото е тишината. Тя позволява на гласните струни да се възстановяват по-бързо, предотвратява допълнителното им травмиране. Препоръчително е да ограничите разговорите за периода на възстановяване, опитайте се да не говорите дори шепнейки.
Четвърто условие: гаргара
Редовните гаргари помагат за почистване на лигавицата от патогени и техните отпадни продукти, отмиване на възпалителния секрет и плаката. За гаргарите може да използвате отвари от билки (лайка, градински чай, невен, бъз, липа) или разтвор на сода.
Пето условие: преглъщайте
Да преглъщате, когато ви боли гърлото, е неприятно и болезнено. Но е необходимо! Гълтателните движения помагат за прочистване на гърлото от микроби и замърсяване. Между другото, отчасти това е причината таблетките за смучене да са толкова полезни: помагат за увеличаване на гълтателните движения.
В допълнение, техният състав включва различни активни компоненти, които допринасят за възстановяването на лигавицата. Градинският чай е доказано, че облекчава болката в гърлото.
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Червен код за две области от страната
Земетресение разлюля Софийска област