154 години маргарин на трапезата

0
Маргаринът е патентован на 3 януари 1871 година в САЩ
Маргаринът е патентован на 3 януари 1871 година в САЩ

Маргаринът е патентован на 3 януари 1871 година в САЩ

На днешната дата преди точно 154 години в Съединените американски щати е патентован един от най-противоречивите хранителни продукти - маргаринът. Зад привидно простата рецепта за заместител на маслото се крие сложна история на възходи и падения, законодателни битки и здравословни дебати.

Историята на маргарина започва още през 1813 година, когато френският химик Мишел Йожен Шеврьол открива маргариновата киселина. Името произхожда от гръцката дума "маргарон", вдъхновено от перлообразните отлагания на тази мастна киселина.

През 1869 година немският учен Вилхелм Хайнц прави важно откритие - така наречената маргаринова киселина всъщност е комбинация от стеаринова и новооткритата палмитинова киселина.

Законодателна съпротива

В средата на 80-те години на 19 век американското федерално правителство въвежда специален данък от 2 цента на фунт върху маргарина и изисква скъп лиценз за неговото производство и продажба. Отделните щати започват да налагат строги изисквания за ясното обозначаване на продукта.

Интересен факт е въведената забрана за оцветяването на маргарина, който в естественото си състояние е бял. Тази регулация се разпространява в световен мащаб и се задържа близо век. В Австралия например продажбата на оцветен маргарин е разрешена едва през 60-те години на 20 век, а в канадската провинция Квебек забраната все още е в сила.

Здравословни притеснения

Съвременните изследвания повдигат сериозни въпроси относно здравословните качества на маргарина. При високотемпературната обработка на растителните масла се унищожават антиоксидантите и се образуват свободни радикали, за които има данни, че могат да причинят раково заболяване.

Процесът на хидрогениране, при който се използва водород и никелов катализатор, води до създаването на трансмазнини. Научните изследвания показват, че промишлените трансмазнини повишават риска от диабет, онкологични и сърдечно-съдови заболявания. Важно е да се отбележи, че трансмазнини се съдържат и в редица други промишлено произведени храни като бисквити, хляб, чипс, сладолед и торти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари