Варварство: Това не е реставрация, а бетонен бъг!
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 41
Европрокуратурата и ЮНЕСКО може да се намесят в скандала с моста на Колю Фичето
Скандалът около реставрацията на емблематичния мост на Колю Фичето край Бяла се разраства, като много местни жители и експерти се опасяват, че проектът, финансиран с европейски средства, всъщност е довел до унищожаване на културното наследство. Докато официални представители и местната власт приветстваха завършването на реставрацията с тържествена церемония, други граждани изразиха своето недоволство, организирайки протест. Ето какво разкрива интервюто на Ивелин Николов със специалистите Петър Дяков и Серьожа Стефанов.
„Мостът е буквално съсипан!“
Един от основните критици на проекта, юристът Петър Дяков, който живее в САЩ, но е родом от Бяла, твърди, че мостът е прегазен и унищожен. „Това не може да дойде трейсгруп и да помлее всичко с бетон и железобетон,“ заявява Дяков в интервюто, визирайки разрушителните ефекти от използваните съвременни материали. Според него, целта на реставрацията е била да се подсили мостът, така че дори танкове да могат да преминават по него – нещо, което според него е напълно ненужно. „До моста има друг мост, там не трябва да минават танкове“.
Променен дизайн и нарушена автентичност
Скулпторът Серьожа Стефанов също не спестява критики към проекта. Според него реставрацията е променила основния дизайн на моста и е унищожила неговата автентичност. „Те промениха исторически наложилия се дизайн на моста. Това, което наричат реставрация, всъщност е един бетонен замен“, споделя Стефанов. Той изразява недоволство, че вместо да бъде запазена оригиналната структура, мостът е подсилен с бетон и железобетон, което е в противоречие с принципите на реставрацията.
Стефанов отбелязва, че дори исторически забележителности като Колизеума в Рим са реставрирани, без да се премахва така наречената „патина“ - уникалната старинна текстура, която придава автентичност на монумента. „Съсипаха изкуството на Фичето. Това е варварство!“ подчертава той.
Модерни технологии, но за сметка на наследството
В интервюто Серьожа Стефанов подчертава също, че дори съвременните технологии, като 3D моделиране и роботизирано изрязване на камъни, не са успели да възстановят автентичния вид на моста. Той споделя, че тези технологии могат да създадат нещо „фантастично“, което изглежда около 85% като ръчна работа. Но въпреки това, мостът е бил прекомерно модернизиран, загубвайки своята историческа идентичност.
Естетиката на моста – жертва на съвременния бетон
Серьожа Стефанов критикува и естетическите аспекти на реставрацията, като подчертава, че използваните материали и техники не отговарят на традициите на Колю Фичето. „Съвременният бетон е лесен за работа, но резултатът е индустриален. Това е като да направиш лего структура вместо шедьовър на ръчната работа“, казва той, отбелязвайки, че древните римляни, например, са използвали бетон, но са го раздвижили и скулптирали, за да създадат произведения на изкуството като Пантеона.
Призив за намеса от европейските институции
Юристът Петър Дяков призовава за намесата на Европрокуратурата, Европейския парламент и ЮНЕСКО, като настоява, че не само културното наследство е нарушено, но и законите. „Не само, че мостът е нарушен, но също така има множество аспекти на нарушения в този проект“, категоричен е той. Група от местни граждани вече са обявили, че ще сезират международни институции с надеждата, че ще бъде проведено разследване.
Какво предстои?
Макар че местната власт отбеляза реставрацията на моста с оптимизъм, реакциите на местните жители и експерти показват, че ситуацията е далеч от разрешена. Следващите стъпки ще включват евентуални проверки от Министерството на културата и други компетентни органи. Но въпросът остава – ще успее ли мостът на Колю Фичето да запази своята историческа стойност или ще остане поредният пример за разрушено културно наследство в името на модернизацията?
Докладвай този коментар за нередност
×тц, тц,: Много специалисти тука, „реставратори“, изкуствоведи“, „историци“, дето са разбрали кой е Колю Фичето от уикито! Да не говорим, че 99% от тях даже не са видели моста, ама дращят ли дращят!Айде спрете се, ако сте убедени в това което пишете, сезирайте съответните институции, ако не какво, правите вятър на клавиатурите си?!?
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец: Българинът никога не е доволен от направеното.А тук хората добре са си свършили работата.
Докладвай този коментар за нередност
×Антония: Гаврата с тази историческа ценност не е в името на модернизацията, а в името на простотията, невежеството и бездарността на "новото време"
Докладвай този коментар за нередност
×Радвам се: Че има все още българи, които милеят за това, което са ни оставили предците ни. За които ценностите в живота не са само далавери и пари. Какво е Бяла без този мост- емблема продажнициге замислиха ли се като наливаха бетона в основите?!
Докладвай този коментар за нередност
×Мюмюн : Сега ли видяхте , че съсипват този мост?! От 2 години се излива бетон като за последно. Кой ще го премахне сега? Културно наследство! Глупости на печалбари! Днешната младеж не знае кой е Ботев или Левски, ще говорите за наследство!!! Как Румъния работи с европейски средства?! Като линчуваха Чаушеску и натикаха повече от половината си политици в затворите. Избраха едно голямо гувно с този бетон! Мостът трябваше да остане небутнат и ограден.