Бизнесът иска удължаване на компенсациите за ток
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 4
Цената на електроенергията достигна 328 лева за мегаватчас
Всички работодателски организации в България настояват за удължаване на компенсациите за електроенергия и през 2025 година. В писмо до служебния министър-председател и ресорните министри на финансите и енергетиката, бизнесът алармира за очаквано влошаване на ситуацията на енергийния пазар през следващите месеци.
Според данните на работодателските организации, през ноември 2024 година цената на електрическата енергия за небитовите потребители е достигнала 328,09 лева за мегаватчас. Това е най-високото ценово равнище от началото на годината и поставя България на второ място по скъп ток за бизнеса в Европейския съюз, след Румъния.
Професор Красимир Ениманев от Русенската стопанска камара коментира пред Dunavmost.com: "Ситуацията може да се влоши допълнително заради увеличения износен капацитет на електроенергия към Украйна".
Рекордни нива на внос от съседите
Статистиката на работодателските организации показва, че само през ноември 2024 година Румъния и Унгария са внесли общо близо 2300 гигаватчаса електроенергия.
В общата позиция на бизнеса се посочва, че Програмата за компенсиране на разходите за електрическа енергия е била единственият работещ механизъм, който е предотвратил масово спиране на производството през второто полугодие на 2024 година.
Работодателските организации подчертават, че механизмът е доказал своята ефективност при екстремни ценови равнища на пазара, като при нормално функциониращ пазар не се налага компенсиране.
Докладвай този коментар за нередност
×Гост: Свободният пазар на енергия не е измислен и направен за да печелят бедните и редовни платци. Направен е, за да печели дружеството.
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: Абе то мощности има в момента, както казваш докато затворят ТЕЦовете. Но и докато работят ги има квотите, които оскъпяват енергията. Но колкото и да има, има моменти, в които сме нетен вносител на ток, което показва, че явно мощностите не са достатъчни. Въпросът беше, защо Професорите не се наемат предложат решение на проблема с високите цени, вместо да търсят компенсации. Просто "Дайте пари" могат да казват и хора с доста по- ниско академично ниво.
Докладвай този коментар за нередност
×мощности има: има и зелена сделка и износ за украйна! Игнорираме двете и тока си е на място! Товарът в момента АЕЦ 37,66% 2075.72 Кондензационни ТЕЦ 45,61% 2513.67 Топлофикационни ТЕЦ 6,97% 384.27 Заводски ТЕЦ 2,35% 129.69 ВЕЦ 0,27% 15.01 Малки ВЕЦ 2,95% 162.52 ВяЕЦ 3,94% 217.36 ФЕЦ 0,00% 0 Био ЕЦ 0,23% 12.94 Товар на РБ 5635.89 Както виждате тези прословути кондензационни ТЕЦ дето ще ги спират по зелената сделка дават почти половината енергия за страната! Ами само едни дупедавци като нас могат да се застрелят в крака съзнателно! Вище ВЕИ-тата колко дават!
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: A Професорът освен какво иска, смята ли да каже как може да стане и от къде биха могли да дойдат парите? Докато печелеха енергийните дружества и изнасяхме пари имаше от свръхпечалбите, сега пари от къде? Държавен дълг може би? Дали не е редно Професорът да наблегне на необходимостта от повече мощности в държавата?