Археолози откриха следи от 10 000-годишна оризова бира в Китай
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Находката разкрива нови данни за развитието на ранното земеделие в Азия
Археологическо откритие в Източен Китай хвърля нова светлина върху историята на алкохолните напитки в Азия. Екип от учени е открил доказателства за производство на оризова бира, датираща отпреди около 10 000 години.
Находката е направена в археологическия обект Шангшан, разположен в китайската провинция Джъдзян. Изследователите са открили дванадесет керамични фрагмента от различни съдове, използвани за ферментация, сервиране, съхранение и обработка на напитки.
Дзян Пинг от Китайския провинциален институт за културни реликви и археология съобщава, че анализът на остатъците по вътрешните повърхности на керамиката е разкрил значително присъствие на оризови вкаменелости. Освен тях са открити и следи от нишестени гранули, сълзи на Йов (койкс), трева от двор, пшеница, жълъди и лилии, пише Independent.
Особено важно е откритието на нишестени гранули, показващи признаци на разграждане и желатиниране от ензими - процеси, характерни за ферментацията. Това потвърждава, че керамичните съдове са били използвани за производство на алкохолни напитки.
Според учените, появата на пивоварната технология в ранната култура Шаншан е тясно свързана с култивирането на ориз и благоприятните климатични условия през този период.