„Женмин Жибао“: САЩ се отказват от лечението на възрастните хора
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
САЩ се отказват от лечението на възрастните хора, пише официозът на Китайската комунистическа партия “Женмин Жибао“ в материал, представен без редакторска намеса от Агенция "Фокус".
Правото на живот е най-основното човешко право. По време на бедствия тест за всяко правителство е способността му да гарантира правата на най-уязвимите групи. Това обаче е тест за еволюцията на социалната цивилизация. Тези дни обаче главният редактор на една от американските медии зададе абсурден въпрос: при епидемия американските възрастни хора имат ли право да живеят по-дълго от очакваната продължителност на живота?
"Смъртта на 81-годишен възрастен мъж и 30-годишен мъж от коронавирус са различни понятия ... 81-годишна баба почина в старчески дом, много тъжно, а продължителността на живота в САЩ е 80 години", заяви редакторът на уебсайта Wire Daily Бен Шапиро. Той намекна, че по-възрастните американци над тази възраст „могат да бъдат оставени без лечение“, изказването му беше критикувано в сайтовете на социалните медии.
Днес, с развита наука и технологии, медицината и цивилизацията като цяло, трябва ли наистина светът да се ръководи от „естествения подбор“ според Дарвин по въпроса за спасяването и лечението на възрастните хора? На фона на желанието на американското правителство да възстанови производството възможно най-скоро, Бен Шапиро направи своето изявление.
По-тъжни са числата и фактите. Според анализ на правителствените данни на USA Today, в много американски старчески домове повече от 16 хиляди пациенти и работници са починали от новия тип коронавирус. На 4 май щата Ню Йорк публикува данни, според които броят на починалите хора, свързани с домове за възрастни хора и заведения за грижи за възрастни хора, достига най-малко 4813, само в една от тези институции са починали 71 души.
На 29 април в американското списание The Atlantic беше публикувана статия, озаглавена „Ние убиваме възрастните“. Според статията има две причини, поради които САЩ тласкат възрастните хора и представителите на уязвимите групи към смърт: първо, структурните слабости на институциите за дългосрочна грижа за възрастни хора, а именно липсата на инвестиции, малък брой работници и ниски заплати; второ, отговорът на правителството на САЩ на вируса: източникът на епидемията в Съединените щати беше старчески дом в в Сиатъл, където 40 възрастни хора починаха от коронавирус. Въпреки това, дори и след това, здравните служители не дават приоритет на тестването и цялостната грижа за персонала и служителите на други подобни институции.
Джим Райт, директор на общински дом за стари хора във Вирджиния, каза категорично: „Вече убиваме възрастните хора, защото ни липсват финансови средства“. Според него общинският старчески дом е място, където вирусът е особено активен.
Единствената суперсила в днешния свят не може да „спаси“ възрастните си хора поради липса на средства, а известният онлайн блогър, който е близък до Републиканската партия по своите идеи, говори за „отказ да се лекуват по-възрастните хора“. Може би истинската логика на така наречения модел на „човешките права“ на американския капитализъм се крие зад това? Най-важното човешко право не е правото на живот, а правото да печелите пари? Привързаността на американските политици към „правата на човека“ изглежда са минало.
Драгомир Драганов: Зимата няма да спре ремонта на Дунав мост
Загиналите младежи край Иганово не успели да излязат от...
Нов общински пазар ще бъде изграден край Дунав мост
Прокуратурата иска задържане под стража за Димо Алексиев
Пенчо Милков: Може да е мъгливо, но в душите е джаз!