Жените раждат повече деца в държавите, където мъжете готвят и чистят
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
В България са важни и доходите, доверието в здравеопазването, възможностите за дистанционна работа, коментира Адриан Николов от ИПИ
Държавите, в които жените раждат повече деца, са с общества, в които мъжете помагат повече на жените с домашната работа вкъщи. И обратно - държави с по-ниска раждаемост са тези, в които мъжете са по-малко подкрепящи в задълженията вкъщи. Тази зависимост е описана в доклад на Националното бюро за икономически проучвания (НБИП) на САЩ от 2022 г., озаглавен “Икономика на плодовитостта”, а сп. “Икономист” пусна графика от този анализ.
“Петте страни (от включените в изследването) с най-голям мъжки принос към домакинството и гледането на деца са с най-висок коефициент на плодовитост - над 1,8. Обратно - в петте страни с най-малък принос на мъжете коефициентът на плодовитост е под 1,5. Тези факти предполагат, че разпределението на ролите между бащите и майките е важен аспект за раждаемостта”, пише в анализа на НБИП.
От вестник "24 часа" са потърсили за коментар икономиста от Института за пазарна икономика Адриан Николов, който сподели графиката във фейсбук профила си.
“Става дума за едно относително ново изследване на факторите, които движат раждаемостта. Семейната среда определено е от значение, като в развитите икономики там, където от жената не се очаква да поеме цялата тежест на отглеждането на децата и на грижата за домакинството, повече жени избират майчинството.
Разбира се, това не е единственият и най-тежък фактор. Що се отнася конкретно до България, някои фактори на средата като че ли са по-важни – достъпът до детска грижа, качеството и доверието в здравеопазването и образованието, разполагаемият доход играят по-важна роля.
От значение е и възможността майките да комбинират децата си с кариера, за което създаването на повече възможности за работа от разстояние и почасова работа е от голямо значение.
Не бива изборът да бъде “работата или децата”, а по-скоро да се намери баланс между двете. Нищо от това, разбира се, не изключва по-активна роля на мъжете в отглеждането на деца и в поддръжката на домакинство – напротив, всички тези аспекти се допълват.”, коментира Николов.
Докладвай този коментар за нередност
×123: А минети, къде правят повече ? Където ги бият, или където им готвят и чистят ? За един приятел питам.
Докладвай този коментар за нередност
×Ала-бала: Тия "изследователи" ще ме разплачат от умиление. Кой им плати за т. нар. изследване. Направо "виждам" как запотения арабин чисти, мие чинии и дондурка осмото чааве, а вечерта води ханъмата на ресторант и и подарява букет от рози. А бре за какво ни вземате?
Докладвай този коментар за нередност
×Сатирикон: Представям си при тъмнозелените как мангалът се е разчистил и разгорвил...
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Пълни глупости. Отдавна е известно, че по-образованите жени имат по-малко деца.