Земеделец: Произвеждаме хляб и олио с непроверени суровини от Украйна
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 3
Стоката от Украйна не се проверява за хербициди, а там те пръскат с препарати, които са забранени в България
"В момента и хляба, и олиото, и царевицата на пазара у нас са украински. Произведени тук, но с украински суровини". Това каза в интервю производителят и животновъд Назми Маджар, който обработва земи в селата Ягнило, Белоградец и Невша, община Ветрино. Той произвежда и пшеница, овес и люцерна, освен за фураж за животните, продава зърнените култури, но има 1 000 тона пшеница, които залежават на склад. Причината е по-ниската цена на украинските суровини, които обаче са произведени с помощта на забранени у нас препарати, коментира още Маджар.
"2022-ра беше лоша", сподели производителят. "Украинската продукция много ни подби пазара и не можем да си продадем стоката. В момента у нас се изкупуват предимно по-евтините украински пшеница, царевица и слънчоглед. Но, тази стока от Украйна не се проверяват за хербициди. Има такива, които са забранени в България, но в Украйна са разрешени. В България не можеш да пръскаш с по-евтин препарат, примерно китайски или някакъв друг, но в Украйна ги ползват", сподели още стопанинът на ниви и близо 1 000 глави добитък - крави и овце и произвежда всички видове млечни продукти.
Животновъди се оплакаха, че общините ги "прекарват", като сменят предназначението на терените. Подобна практика вече има в доста общини, сигнали има от цялата страна, обясни пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА). Животновъди се привикват, правят им се срещи с инвеститори и им се подсказва, че не е добре те да заявяват тези пасища, описа механизма Симеон Караколев. Според него това може да се случи върху всякаква земя, но се предприема върху пасищата, защото особено по-малките животновъди нямат глас. "Някой ще прибере едни пари по веригата. Това е цялата история. Някои от областните управители, които не са в синхрон с даден общински кмет, стопират тези решения, "но някъде областният управител пее в един хор с общинския кмет, прекарват решенията и животновъдите остават без пасища", посочи Караколев.
По този повод Назми Маджар, който е регионален представител на НОКА, коментира, че засега проблем с наетите от община Ветрино пасища нямат, но наскоро е била вдигнат наема на около 10 лева на декар. "Пасищата, обаче не достигат за броя животни, който гледаме", допълни животновъдът.
Докладвай този коментар за нередност
×Мирчо : Поредните измислици на т. нар. зърнари, които искат да довт народа здраво и на цени, които те са си съчинили. А освен това същите негодници получават и субсидии за продукцията и въпреки тва квичат като прасета, че има конкуренция... Тези лъжи не вървят, защото на границата всичко се проверява за хербициди - украинската стока, руската, арменската. Останалото са гнусни зърнарски ЛЪЖИ!
Докладвай този коментар за нередност
×Друсана хохла: До 1 ядеш им радиоактивния чернобилски уй на хохлите!
Докладвай този коментар за нередност
×...: Не е вярно. Украинското зърно отива към бедните в африка. Руска пропаганда. Ядем най-хубавото.