Здравното министерство отново предлага невъзможен модел
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
След повече от половин година работни групи и консултации Министерството на здравеопазването (МЗ) е готово с още един вариант на здравен модел, който ще бъде представен на 15 юли.
През септември министър Кирил Ананиев оповести два нови модела, които обаче не срещнаха особено одобрение и се наложи поява на трети. Според появилия се вече вариант на последната продукция на МЗ "новият" модел е компилация от предишните два и също толкова невероятен за прилагане на практика, пише Янина Здравкова във вестник Сега.
Този път идеята на МЗ е да се заложи на пълна демонополизация на здравната каса, т.е. частните фондове и НЗОК да се конкурират. Здравната вноска остава 8 на сто, а осигурените сами избират фонд. Частните фондове няма да имат право за селектират осигурените си, т.е. да отказват на възрастни и хронично болни. За да могат да оперират на пазара обаче, частниците ще трябва да имат поне 1 милион осигурени. Докато това не е факт за поне едно дружество, всички осигурени ще останат в НЗОК. Услугите на обществената каса ще продължат да ползват и тези, които не са избрали частен фонд. В момента обаче работещите, които се осигуряват за своя сметка и тази на работодателя си, са около 3.5 млн. души. 2.7 милиона - пенсионери, деца и бедни, се осигуряват от държавата, при това с непълна вноска. Това значи, че едва ли повече от 3-4 фонда ще успеят да минат прага от 1 млн. осигурени.
Не е ясно какво ще покриват касата и фондовете с вноската, която остава 8 на сто. От години се твърди, че тя не е достатъчна, за да се плащат всички услуги, които НЗОК е длъжна да плаща по т.нар. основен пакет, затова и масово пациентите доплащат - и за лечение, и за редица медикаменти. Според концепцията на МЗ пакетът трябва да се оптимизира, тъй като той ще е задължителен за всички фондове. Това вероятно значи, че той ще намалее. Услугите извън него пък ще може да се осигуряват с допълнителни доброволни вноски или кеш. Което означава, че доплащането от страна на пациентите най-вероятно ще се увеличи още, при положение че вече е близо 50 на сто от всички разходи за здравеопазване.
В концепцията е запазена и една от най-противоречивите идеи от предишните модели - лечебните заведения да могат да формират сами цените си, независимо каква част от тях плаща фондът. Така, ако има разлика, тя ще се доплаща от пациента. Целта е конкуренцията да сваля цените, но е напълно възможно да се случи обратното - цените и съответно доплащането от пациентите да станат още по-високи.
Фондовете ще имат право на до 3 на сто от приходите си за административни нужди, право на печалба, освен това ще са длъжни да правят отчисления с гаранционен фонд, който да покрие здравните плащания в случаи на несъстоятелност.
ЗАЕМКИ
През септември м.г. МЗ представи два варианта за подобряване финансирането на здравната система - пълна демонополизация на здравната каса и навлизане на частните застрахователи, отново при 8% вноска; или запазване на НЗОК като основен платец и въвеждане на задължително допълнително застраховане, с което да се покриват част от разходите на касата за лечение. През есента от МЗ смятаха втория вариант за по-реалистичен. Той също предвиждаше лечебните заведения сами да определят цените си. Имаше и идея лечението да се дели - до определена сума да се поема от НЗОК, а над нея - от частен фонд, плюс задължително доплащане от пациента - 10 или 15 на сто от цената. Още тогава от Световната банка припомниха, че модел с много застрахователи струва по-скъпо заради по-голямата администрация. Освен това е много трудно да се спре селектирането на клиенти и винаги има риск дружествата да откажат да приемат хора с много заболявания.
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...