Здравния министър: Не е трябвало да искат лична карта на починалата във Враца жена

0
Визирайки състоянието на пациентката, изискването на документи не присъства в стандарта при такова състояние, каза проф. Сербезова
Визирайки състоянието на пациентката, изискването на документи не присъства в стандарта при такова състояние, каза проф. Сербезова Снимка: БГНЕС

Асена Сербезова коментира случая с починала във Враца жена пред здравната комисия в парламента

Заради тежкото състоянието, в което се е намирала починалата в спешното във Враца жена, не е било необходимо да ѝ изискват лична карта на регистратурата. Това обясни здравният министър проф. Асена Сербезова по време на изслушване в парламентарната комисията, предаде Монитор

Тя припомни, че е сформирана работна група, която да направи преглед на протоколите областта на спешната медицина. „Внимателно прегледахме стандарта за спешна медицина. Визирайки състоянието на пациентката, изискването на документи не присъства в стандарта при такова състояние”, каза проф. Сербезова. Министърът обясни още, че трябва да поверят и как са обучени хора по места, как е създадена организация и как стандартът е въплътен в правилника на съответното лечебно заведение.

„Реформата на спешната помощ е сред приоритетите на правителството. Не само стандартът – отношението, апаратурата, хората и колко са мотивирани, времето за реакция”, каза още проф. Сербезова.

По време на изслушването стана ясно още, че скокът на цените на материалите и труда е спрял ремонтът материална база на 61 центъра за спешна медицинска помощ, обясни здравният министър проф. Асена Сербезова в отговор на депутата от Демократична България д-р Александър Симидчиев относно напредъка по проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ”, който е финансиран в размер на над 163 млн. лв по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. Тя посочи, че по него трябва бъдат финансирани строително-ремонтни дейности в 235 обекта, за които има избрани изпълнители за строителен и финансов надзор. и . За 97 вече са включени договори за изпълнители на 97 обекта. За тях строително-монтажни работи са стартирали в 31 обекта, а в 8 дейностите са завършени успешно. „За 61 обекта обаче няма сключени договори за строително ремонтни дейности и предстои преобявяване. Причина е, че за невъзможността за сключване заради повишаването на материалите и труда и средствата, заложени в бюджетите на обектите, се оказват недостатъчни. Затова някои от обектите не притесняват интерес за потенциалните участници”, обясни проф. Сербезова. Затова независим оценител ще оцени ръста на цените и да прецени с колко трябва да се дофинансира даден проект.

Отделно по проекта трябва да бъдат закупени и 42 линейки с повишена проходимост. Проф. Сербезова обясни, че до момента е имало няколко обявени неуспешно поръчки за тях. Затова и скоро ще бъде обявена нова процедура, тъй като срокът за това приключва този месец.

Депутатът от ГЕРБ и бивш здравен министър проф. д-р Костадин Ангелов пък пита защо в столицата имало толкова тежки мерки, след като според плана за справяне с пандемията основен показател била заетостта на интензивните легла. „Те около 1200 на брой. В момента са заети по-малко от 50%, което противоречи на плана и страната не трябва да бъде в тъмночервената зона. В София 223 легла средно са заети за последни 15 дни, а има 500-550. Следователно също са заети по-малко от 50% от леглата”, заяви проф. Ангелов. Справка в сайта на СРЗИ обаче показва, че разкритите интензивни легла за пациенти с коронавирус са по-малко от посочените от нето – 324. Това означава, че близо 70% от леглата вече са заети, а не по-малко от 50%.

След като проф. Сербезова изброи кои показалите следят, освен интензивните легла, проф. Ангелов заявки, че те много приличали на тези 23 показатели, които са следили, когато той е бил министър на здравеопазването.

Това означава, че не работите по плана „Петков”, а по плана Ангелов. Аз не мога да намеря обяснение за себе си защо в София има мерки, след като всички тези неща в София са много благоприятни. Мерките в София категорично трябва да бъдат отменени”, каза още проф. Ангелов. В отговор проф. Сербезова му обясни, че има разлика в индекса в отделните области. Той може да е един като абсолютна стойност, но причините за него могат да са различни. „Когато говорим за наука и обществено здраве, не бих използвал думата плагиатство, а приемственост и надграждане. Това, което се сте направили е ъпгрейднато и продължено”, каза още министърът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    1
    Ijik
    Тази има ли представа какво става в спешните отделения?Заробиха докторите с тонове бумащина ,а тая не трябвало Измихте си ръцете
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари