Защо някои хора отслабват, а други напълняват при стрес?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Мозъкът също се нуждае от големи количества глюкоза, когато е подложен на стрес
Когато става дума за отслабване заради стрес, се посочват стресовите хормони, които потискат едни метаболитни процеси и позволяват на други да работят с пълна скорост, пише Здравето.
„Ако сваляте килограми при стрес, това обикновено е заради няколко фактора, които се съчетават един с друг - обяснява неврологът Александра Алехина. - Но това в никакъв случай не е здравословно отслабване, тъй като в дългосрочен план загубата на тегло заради стрес представлява опасност на здравето".
Когато човек е в стресово състояние, в тялото се отделят в големи количества хормоните адреналин и кортизол. От гледна точка на еволюцията това ни кара нас, хората, да сме готови за потенциална опасност. От една страна, те потискат много метаболитни процеси, за да ни помогнат да не се отвличаме от нищо странично, а да сме готови да се справим с тази опасност.
От друга страна обаче, тялото стапя повече калории заради увеличения приток на кръв към мускулите и увеличаване на честотата на сърдечните съкращения. Мозъкът също се нуждае от големи количества глюкоза, когато е подложен на стрес.
Стресът също така автоматично понижава апетита у някои хора, т.е. те употребяват по-малко калории. „Ако принадлежите към тези хора, ще ядете значително по-малки порции в стресовите периоди или пък въобще ще пропуснете обяда или вечерята, или закуската и обяда, за да продължавате да функционирате по-бързо“, обясняват д-р Алехина.
Стресът сам по себе си също стапя много калории и ако не се храните нормално, в дългосрочен план ще отслабнете заради дефицит на калории. Проблемът е в това, че при стрес червата не се снабдяват достатъчно с кръв, в резултат на което хранителните вещества не могат да попаднат в организма през чревната стена.
И не на последно място, постоянният стрес ви прави по-възприемчиви към сериозни заболявания, като синдром на раздразненото черво например. Защото стресът потиска не само храносмилателната ви, но и имунната система. Вашето тяло по-дълго време задържа храната в червата, което може да доведе до болки в корема.
За съжаление обаче, има и такива хора, които покачват килограми, когато са много напрегнати. Това най-често е свързано с факта, че стресираният човек все по-често прибягва към нездравословни закуски и големи количества шоколад. Особено шоколадът се смята едва ли не като ритуал за поощряване по време на стрес. Но на фона на това се движат по-малко, особено ако работата им е седяща.
Всеки може да се научи да контролира стреса, ако следвате няколко обикновени препоръки на работата или у дома:
• Дишайте: вдишайте дълбоко през носа, докато усетите белите си дробове изпълнени, след което издишайте през устата, за предпочитане със затворени очи. Повторете 5 пъти.
• Оцветявайте: ако нямате таланта сами да рисувате, можете да поразхвърляте на работното си бюро книжки за оцветяване за възрастни, може и за деца. Отделете 5 минути и оцветете нещо от тях.
• Упражнения за благодарност: помислете и си дайте сметка какво все пак сте постигнали през днешния ден и за какво сте благодарни в своя живот. Запитайте се: толкова ли е лошо това, което се случва в тази стресова ситуация. Дали след известно време това все още ще има смисъл?