Защо има 7 дни в седмицата?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Чакането за уикенда често може да изглежда непоносимо. Седемте дни в седмицата са от много време и затова хората често се питат защо са точно толкова
По-голямата част от разчитането на нашето време се дължи на движенията на планетите, Луната и звездите. Нашият ден е равен на едно пълно завъртане на Земята около оста й. Нашата година е обиколката на Земята около Слънцето, която отнема 365 и ¼ дни, поради което добавяме допълнителен ден през февруари на всеки четири години, обяснява sportandlife.net.
Но седмицата и месецът са малко по-сложни.
Фазите на Луната не съвпадат точно със слънчевия календар. Лунният цикъл е дълъг 27 дни и седем часа и има 13 фази на Луната във всяка слънчева година.
Някои от най-ранните цивилизации наблюдават Космоса и записват движението на планетите, Слънцето и Луната.
Вавилонците, които са живеели на територията на съвременен Ирак, са били проницателни наблюдатели и тълкуватели на небесата и до голяма степен благодарение на тях седмиците са по седем дни. Причината да приемат числото седем е, че са наблюдавали седем небесни тела – Слънцето, Луната, Меркурий, Венера, Марс, Юпитер и Сатурн. Това число имало особено значение за тях.
Други цивилизации избират други числа – като египтяните, чиято седмица е дълга 10 дни; или римляните, чиято седмица е от осем дни.
Вавилонците разделят лунните месеци на седемдневни седмици, като последният ден от седмицата има особено религиозно значение. 28-дневният месец или пълен цикъл на Луната е прекалено голям период от време, за да се управлява ефективно, и затова вавилонците разделили месеците на четири равни части от седем дни.
Числото 7 не е особено подходящо, за да съвпада със слънчевата година или дори с месеците, така че създава няколко несъответствия.
Но вавилонците били толкова доминираща култура в Близкия Изток, особено през шести и седми век пр.н.е., че това, както и много от другите им представи за времето – като например 60-те минути за един час – продължават да съществуват.
Седемдневната седмица се разпространява в Близкия Изток. Приета е от евреите, които били пленници на вавилонците в разгара на силата на тази цивилизация. Векове по-късно, когато Александър Велики започва да разпространява гръцката култура в Близкия Изток, се разпространява и концепцията за седемдневната седмица. Учените смятат, че може би по-късно Индия е въвела седемдневната седмица и в Китай. Накрая, след като римляните започнали да завладяват територията, повлияна от Александър Велики, те също в крайна сметка се прехвърлили към седемдневната седмица. Император Константин постановил, че седемдневната седмица е официална римска седмица иправи неделята официален празник през 321 г.
Уикендът не е приет до 20-ти век. Въпреки че има някои скорошни опити за промяна на седемдневната седмица, тя съществува толкова дълго, че изглежда, че ще остане завинаги, пише The Conversation.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...