Заради пандемията в западните държави гръмна „дългов взрив“
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
От началото на 2020 г. дълговете на държави, предприятия и домакинства са нараснали значително, пише Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Общият глобален дълг се е увеличил до рекордните 258 трилиона долара през първото тримесечие, според Института за международни финанси. През второто тримесечие ситуацията се влоши поради пандемията от коронавируса. За да предотвратят колапса на националните икономики поради мерките за борба с COVID-19, държавите взеха назаем още 12,5 трилиона долара, предаде агенция Фокус.
Публичният сектор пострада най-много от „дълговия взрив“. Дълговете на компаниите са нараснали силно само в САЩ. В Европа - не толкова много. А най-малко щети бяха нанесени на частните домакинства, защото те бяха подпомогнати от парите на властите, но в същото време бяха засегнати от безработица, обяснява вестникът.
В Германия и Европа по отношение на дълга „всички язовири са се пропукали“, продължава Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Тази година дефицитът на германския бюджет достигна рекордните 218 млрд. евро. Берлин одобри пакет от милиарди долари за безработните и бизнеса. Освен това Германия ще инвестира пари в развитието на така наречените технологии на бъдещето.
На европейско ниво последиците са още по-големи, продължава изданието. За първи път в историята на ЕС Европейската комисия ще издава свои собствени заеми, отговорността за които ще бъде понесена от всички държави-членки на Съюза. Говорим за спорните „еврооблигации“, които ще бъдат въведени в Брюксел „през задната врата“. В резултат на това Европейската комисия ще вземе дългове в размер на 360 млрд. евро и те ще трябва да бъдат изплатени до 2058 г.
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък
Проф. Пламен Киров: Трябва да се напише изцяло нов Изборен...